Radosław (imię) – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Radosław? Kiedy są imieniny Radosława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Radosław

Radosław- imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza ‘człowieka, który cieszy się sławą’. Warto podkreślić to, iż chętnie nadawano je chłopcom w dobie średniowiecza, następnie zniknęło na stulecia, by wrócić w latach 70. XX wieku. Obecnie, jest jednym z najpopularniejszych imion męskich, które posiada wiele zdrobnień i spieszeń, gdyż na Radosława możemy wołać m.in. Radek, Radosławek, Radko, Raduś czy Radzio.

Z pewnością, mężczyzna o tym imieniu wyróżnia się dużą kulturą osobistą, dlatego cieszy się on powodzeniem u płci przeciwnej. Poza tym, to osoba inteligentna, a także utalentowana w wielu dziedzinach. Niestety, Radek jest dosyć skryty, nie lubi mówić o sobie, w związku z czym niewiele osób ma szansę odkryć jego zdolności czy pasje. Poza tym, nie spoufala się z innymi osobami, raczej wobec nieznajomych zachowuje dystans.

Oczywiście, Radzio posiada duże poczucie humoru, potrafi być duszą towarzystwa, ale i też bywa niejednokrotnie złośliwy w stosunku do ludzi, którzy chcą mu narzucić swój punkt widzenia. Nie lubi, gdy ktoś nim kieruje, dlatego w pracy zrobi wszystko, by szybko awansować, żeby nie musiał więcej wykonywać czyichś poleceń. Przede wszystkim, kocha pracować w samotności, nie cierpi, gdy ktoś mu przeszkadza w jej trakcie. Oprócz tego, zdarza się, iż miewa kłopoty finansowe, co jest skutkiem tego, że zawsze chce mieć lub stworzyć wszystko „naj”, a zazwyczaj brakuje mu na to środków.

Warto zwrócić uwagę na to, iż dążenie do perfekcjonizmu w każdej dziedzinie często przeradza się w pracoholizm, który negatywnie odbija się na rodzinie. Owszem, jest on kochającym mężem i ojcem, jednakże nie poświęca jej całego swojego wolnego czasu, bowiem woli go przeznaczyć na realizowanie swoich idealistycznych wizji. Ponadto, preferuje aktywny tryb życia, w związku z czym często uprawia żeglarstwo i ubóstwia wędrówki górskie.

Imieniny Radosława

Radosław obchodzi imieniny: 12 lutego, 1 marca, 2 marca, 8 kwietnia oraz 8 września.

Znani imiennicy

  • Radosław Sikorski – polityk, Minister Spraw Zagranicznych,
  • Radosław Pazura – aktor,
  • Radosław Piwowarski – reżyser i scenarzysta,
  • Radosław Brzózka – dziennikarz, prowadzony programu „Kawa czy herbata?”,
  • Radosław Zawrotniak – szermierz,
  • Radosław Majdan – celebryta i były piłakrz,
  • Radosław Wojtaszek – szachista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *