Imię: Radzisław – znaczenie imienia, imieniny

Jakie jest znaczenie imienia Radzisław? Kiedy są imieniny Radzisława? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Radzisław

Radzisław – imię męskie pochodzenia starosłowiańskiego. Pierwsza wzmianka o tym imieniu pojawiła się w dokumentach z roku 1142. Jego znaczenie to: „radź sławnie, bądź sławny i radosny”. Zdrobnienia: Radzisz, Radek, Radzik. Inne formy tego imienia to Rasław i Radziej. Obecnie imię to rzadko występuje w Polsce. Znana jest także żeńska forma – Radzisława.

Radzisław jest niezależnym, niepokornym indywidualistą, sam dla siebie ustalającym prawo i postępującym według własnych reguł. Drzemie w nim natura odkrywcy i pioniera, znakomicie odnajduje się w miejscach, gdzie coś powstaje, coś się zaczyna, gdzie powstają plany rozmaitych dzieł i budowli. Stąd też często wybiera zawód związany dosłownie z budownictwem, planowaniem, projektowaniem. Jest człowiekiem obdarzonym silną wolą tworzenia. Codzienne z nim współżycie nie należy do najłatwiejszych.

Radzisław lubi mieć jasno wyznaczony życiowy cel. Nie traci czasu na zbyt rozległe zainteresowania i bardzo szerokie kontakty towarzyskie – uważa, że to wszystko to zbędna strata energii. Nad wygody i wywczasy przedkłada życie surowe, twarde, pozbawione luksusów. Lubi kierować innymi i chętnie się tego podejmuje, jako przełożony wykazuje się stanowczością ze skłonnością do tyranizowania innych. Jako podwładny jest natomiast trudny we współpracy i zazwyczaj ma własne, odmienne zdanie w wielu kwestiach. Liczbą numerologiczną tego imienia jest jedynka, czyli liczba stworzenia, początku, startu i zaczynania czegoś.

Imieniny Radzisława

 Radzisław imieniny obchodzi 16 października oraz 10 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *