Imię: Roman – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Roman? Kiedy są imieniny Romana i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Roman

Roman to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa romanus – rzymski, które było używane w stosunku do kogoś kto pochodził z Rzymu. Imię Roman w Polsce było znane już w XIII wieku. Nosił je np. Roman Mścisławowicz, siostrzeniec Kazimierza Sprawiedliwego. Istnieją liczne zdrobnienia lub formy skrócone imienia: Romek, Romuś, Romcio, Romeczek.

Mówi się, że Roman to osoba nieśmiała, która uwielbia przebywać w odosobnieniu. Nie lubi utrudniać sobie życia i komplikować spraw kiedy można wybrać jedną z najprostszych dróg. Nie jest to człowiek o wysokiej ambicji i wcale nie zależy mu na osiągnięciu w życiu nie wiadomo czego. Jemu wystarczy ciepło rodzinne, życie na umiarkowanym poziomie , a przede wszystkim dobre relacje z bliskimi i przyjaciółmi. Nie potrzebuje wiele do szczęścia. Niestety często spotykają go tragedie i problemy, od których nie może się ogonić i w rezultacie jego stan psychiczny staje się coraz gorszy. Jest to mężczyzna zamknięty w sobie, który woli przeżywać swoje troski w pojedynkę. Tym sposobem nie obarcza bliskich swoimi problemami, bo wie że inni też mają ich wiele.

Przez to że Roman to człowiek zamknięty w sobie ludzie uważają go za bardzo tajemniczą osobę. Jednakże jak nikt inny właśnie on ma moc przekonywania innych. Mężczyźni o tym imieniu są raczej uważani za nudziarzy, którzy najchętniej spędzają czas wolny przy piwie lub w barze. Z drugiej jednak strony ich zorganizowanie i cierpliwość zasługują na pochwałę. Co ciekawe są odporni na wszelkie wpływy i zawsze zostają przy swoim zdaniu. Są skłonni do zadawania innym bólu i sprawiania im przykrości, ale tylko wtedy kiedy ktoś zajdzie im za skórę.

Odpowiednim dla nich zawodem byłby zawód policjanta, detektywa czy szpiega, ponieważ Roman to człowiek gotowy poświęcić wszystko by tylko dociec istotnych faktów. Ponadto to ludzie bardzo inteligentni, mimo iż wszystkim wydaje się wręcz odwrotnie. Potrafią zarządzać z ukrycia i dzięki temu osiągnąć sukces.

Imieniny Romana

Imieniny Romana są obchodzone najczęściej 28 lutego, 9 sierpnia oraz 18 listopada. Roman może obchodzić imieniny także: 22 maja, 1 października, 6 października, 23 października i 24 listopada.

Znani imiennicy

  • Roman Bierła – zapaśnik, medalista olimpijski
  • Roman Czejarek – dziennikarz radiowy
  • Roman Giertych – polityk
  • Roman Kołtoń – komentator sportowy
  • Roman Polański – aktor i reżyser
  • Roman Dmowski – działacz niepodległościowy
  • Romano Prodi – były premier Włoch
  • Roman Załuski – reżyser
  • Roman Kłosowski – polski aktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *