Imię: Romana – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Romana? Kiedy są imieniny Romany i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Romana

Romana  – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa romanus ‘rzymski’, żeński odpowiednik imienia Roman. Niegdyś było nadawano kobietom, aby upodobniały się to starożytnych Rzymianek, żeby były odzwierciedleniem ich cnót. Nie ulega wątpliwości, że Roma jest z reguły entuzjastycznie nastawiona do świata i ludzi, lubi nowe wyzwania, w szczególności zawodowe. Warto podkreślić to, że praca to jej życie, bowiem dla Romki nie ma nic gorszego niż siedzenie w mieszkaniu, dlatego że rola gospodyni domowej ją po prostu przytłacza.

Przede wszystkim, Romana to osoba o bardzo zmiennym charakterze, miewająca często huśtawki nastrojów, od euforii po rozpacz. Bywa, iż w jednym momencie jest spokojna, by po paru chwilach wrzeszczeć, złościć się i robić innym osobom awantury z byle jakiego powodu, dlatego tylko najbliżsi potrafią z nią wytrzymać przez dłuższy okres czasu.

Jedną z jej największych zalet jest wysoka kultura osobista, nienaganne maniery oraz ściśle określone zasady, których zawsze przestrzega. Oprócz tego, często zmienia przyjaciół, co też jest spowodowane jej trudnym charakterem. Preferuje stan panieński, bowiem niechętnie wciela się w rolę żony i matki. Ponadto, najczęściej wybiera partnerów, którzy są ulegli i robią to, czego ona sobie życzy lub mężczyzn o silnym charakterze będących w stanie ją ujarzmić, ponieważ wtedy ich szanuje, a nawet traktuje  jako swój autorytet.

Poza tym, wykazuje skłonności dyktatorskie, uwielbia dyrygować innymi i niesamowicie ceni sobie posłuch. Kiedy ktoś się jej sprzeciwia, potrafi wpaść w furię oraz w takim wypadku zazwyczaj pokazuje fochy i ostentacyjnie daną osobę lekceważy. Z pewnością, Romana to kobieta uparta, nieustępliwa i za wszelką cenę broniąca swego zdania, nawet wtedy, gdy wie, że nie ma racji. Niestety często jest też kapryśna, kocha gdy wszyscy dokoła spełniają ją prośby, ponieważ ją to bawi.

Imieniny Romany

Imieniny Romany są obchodzone najczęściej 23 lutego, lecz Romana może także obchodzić imieniny 3 października.

Znane imienniczki

  • Romana Popiel-Świecka – znana polska aktorka,
  • Romana Miller – słynna pedagog,
  • św. Romana – pustelniczka znad Tybru,
  • Romana Agnel – tancerka, choreografka oraz historyk sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *