Imię: Rozalia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Rozalia? Kiedy są imieniny Rozalii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Rozalia

Rozalia – imię żeńskie, którego etymologia nie została do końca określona. Najczęściej przyjmuje się, że wywodzi się ono z języka łacińskiego, od słowa „rosa” – róża, lub jego połączenia ze słowem „lilium” – lilia. Inna teoria wywodzi imię Rozalia z języka germańskiego, od imion żeńskich z pierwszym członem „Roz- (Hros-)” (np. Rozamunda, Rozalinda). Według niektórych pochodzi ono z języka włoskiego i jest rozszerzoną formą imienia Rosa (Róża). W Polsce imię Rozalia znane jest od XVI wieku, występowało głównie wśród ludzi z niższych warstw społecznych. Obecnie nie jest nadawane zbyt często.

Kobieta nosząca to imię odznacza się bystrym i przenikliwym umysłem, któremu nic nie umknie. Ma skrytą naturę, ale też wesołe i uczuciowe usposobienie. Ma spokojny, szlachetny charakter, jest pewna siebie i wrażenia, jakie wywołuje na otoczeniu. Bardzo ważna jest dla niej niezależność, ceni sobie swobodę myśli i działania. Zazwyczaj chadza własnymi ścieżkami. Kopiowanie innych jest dla niej nie do pomyślenia. Preferuje aktywny tryb życia, nie cierpi stagnacji i marazmu. Cechuje ją ogromna nieprzewidywalność, często sama nie wie, jak zareaguje w danej sytuacji. Z powodu zbyt słabej woli często nie panuje nad emocjami.

Rozalia obdarzona jest talentem artystycznym, lubi teatr, muzykę i plastykę. Dużą wagę przywiązuje do tego, by jej ubiór był modny i ekstrawagancki. Pragnie imponować innym i być chwalona przez otoczenie. Z uporem i determinacją broni swej własności, a także racji i poglądów. Nie należy do osób bardzo koleżeńskich, często bywa zazdrosna o to, co posiadają jej znajome. Ponadto łatwo wywołuje nieporozumienia, wykazując się przy tym chytrością i podstępnością. Ma tendencję do częstego zmieniania towarzystwa i wdawania się w romanse. Chciałaby być damą z dawnych czasów, jeżdżącą karetą na bale. Może być dobrą matką i gospodynią, natomiast w roli żony jest przeciętna. Sprawdzi się w zawodach wymagających szerokiego kontaktu z ludźmi i szybkiego dostosowywania się do zmieniających się sytuacji.

Imieniny Rozalii

Imieniny Rozalii są obchodzone najczęściej dnia 4 września, lecz Rozalia może także obchodzić imieniny: 27 stycznia oraz 7 lutego.

Znane imienniczki

  • Rosalía de Castro – hiszpańska poetka i pisarka
  • Rozalia Celakówna – mistyczka katolicka
  • Rozalia Lubomirska – polska księżna
  • Rozalia Nusbaum-Hilarowicz – polska przyrodniczka
  • Rozalia Rybacka – działaczka komunistyczna
  • Rozalia Mancewicz – Miss Polonia 2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *