Imię: Saba – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Saba? Kiedy są imieniny Saby i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Saba

Saba – imię męskie pochodzenia aramejskiego, wywodzi się od słowa saba oznaczającego „starzec, dziad, dziadek”. Patronem tego imienia jest św. Saba (Sawa), najważniejszy święty w Serbskiej Cerkwi, a także inni święci, również katoliccy. Sawa jest nowogrecką formą tego imienia, występuje na obszarze chrześcijaństwa prawosławnego. Saba funkcjonuje też jako zdrobnienie imienia Sabin i Sabina. W Polsce imię bardzo rzadkie, kojarzone w potocznej świadomości jako imię żeńskie, a nie męskie.

Mężczyźni o tym imieniu są niezwykłymi, niebanalnymi osobowościami. Posiadają szerokie horyzonty myślowe i intrygujący charakter. Zadziwiają bogatymi i różnorodnymi zainteresowaniami i pasjami. Na pewno nie są to osoby banalne czy prozaiczne, ale zadziwiające swoją wiedzą, silną wrażliwością, bogatą wyobraźnią, subtelną, analityczną inteligencją. Z pewnością mężczyźni o tym imieniu mogą osiągnąć wiele i mają zadatki na niezwykłe osobowości. Analityczny umysł pomaga im realizować się w pracy badawczo-naukowej, którą starają się łączyć z fantazją i zmysłem poetycznym. Saba to natura bardzo refleksyjna, skupiona na swoim życiu wewnętrznym, dążąca do samorealizacji, rozwoju wewnętrznego i doskonalenia swojego charakteru.

Przy swojej niezwykłości i szerokich horyzontach myślowych, mężczyźni ci nie należą do komunikatywnych i towarzyskich. Spotkania towarzyskie, gdzie mówi się banalnych rzeczach i beztrosko spędza wolny czas, nudzą ich śmiertelnie. Oni lubią przede wszystkim swoje własne towarzystwo, gdy mogą oddać się rozmyślaniom, czytaniu, pogłębianiu swoich zainteresowań. Ponadto będą dążyć do tego, by być kimś wielkim, by uczestniczyć w jakiejś „wielkiej sprawie”. Wybierają życie zakonne, pomoc chorym ludziom, pracę profesora, badacza.

Imieniny Saby

Imieniny Saby najczęściej są obchodzone 12 kwietnia i 5 grudnia. Saba może także obchodzić imieniny: 14 stycznia, 5 lutego, 24 kwietnia oraz 16 sierpnia.

Znani imiennicy

  • Saba – postać biblijna, wnuk Abrahama;
  • Sawa – apostoł, święty katolicki i prawosławny;
  • Sawa – zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego;
  • Sawa Botew – bułgarski agronom, publicysta i uczony;
  • Sawa Kononowicz – hetman kozaków rejestrowych w 1637 r.;
  • Sawa Storożewski – mnich i ihumen klasztoru w Storożewie i Zwienigorodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *