Imię: Sobiesław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Sobiesław? Kiedy są imieniny Sobiesława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Sobiesław

Sobiesław – imię o pochodzeniu słowiańskim, powstałe ze złożenia dwóch członów: sobie- (dla siebie, od „sobić” – przywłaszczać) i -sław (sława, chwała). Oznacza więc osobę, która dba o swoją sławętę, która zdobywa sławę przede wszystkim dla siebie samej lub zachowuje sławę dla siebie. W Polsce imię to występuje już od wieku XIII, obecnie cieszy się mniejszym zainteresowaniem.

Sobiesław jest miły i towarzyski, pełny dobrej woli i jak najlepszych intencji w stosunku do otoczenia. To konsekwentny człowiek uparcie dążący do obranego celu. Cechuje go stałość, lojalność wobec władzy oraz głęboki patriotyzm. Jest uważnym, trafnie wyciągającym wnioski obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Jest opanowany i skupiony, dużo od siebie wymaga, odznacza się pracowitością i obowiązkowością. Bywa postrzegany jako osoba chłodna i skupiona, jednak wobec najbliższych jest serdeczny i uśmiechnięty. To człowiek o wszechstronnych uzdolnieniach, inteligentny i elokwentny. Jest powszechnie lubiany i łatwo zdobywa uznanie., sam też lubi towarzystwo, muzykę, podróże, jest jednak przywiązany do rodzinnego miasta. Ma sceptyczny stosunek do wszelkich wynalazków i innowacji.

W kwestii rodziny jest tradycjonalistą, kochającym żonę i dzieci, którym zapewnia solidne wykształcenie. Czasem podejmuje ryzyko, ale w granicach rozsądku. Największą szansę na sukces zawodowy ma na stanowisku, gdzie pracuje samodzielnie i rezultaty zależą tylko od jego zaangażowania i umiejętności. Czasem bywa egoistyczny i samolubny, cechuje go też silne dążenie do oszczędzania i pomnażania swojego majątku.

Imieniny Sobiesława

Sobiesław imieniny obchodzi 20 sierpnia, 28 sierpnia oraz 10 września.

Znani imiennicy

  • Sobiesław I Gdański
  • Sobiesław II Gdański
  • Sobiesław III
  • Sobiesław Zasada – polski kierowca rajdowy, przedsiębiorca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *