Imię: Szczepan – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Szczepan? Kiedy są imieniny Szczepana i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Szczepan

Szczepan – imię męskie, które pierwotnie jest spolonizowaną formą imienia Stefan. Oba imiona wywodzą się z języka greckiego, od greckiego słowa stephanos, oznaczającego „wieniec, korona, znak zwycięstwa”. Imię Szczepan powstało z imienia Stefan na skutek niewystępowania we wczesnym rozwoju języków słowiańskich głosek ‚F’. Patronem tego imienia jest święty Szczepan.

Mężczyźni o imieniu Szczepan są przede wszystkim ambitnymi, przedsiębiorczymi osobami, które wytrwale dążą do osiągnięcia postawionego sobie celu. Nigdy się nie poddają, po każdym upadku i każdym niepowodzeniu stają na nogi i zaczynają do początku. Nie boją się ryzykować, podejmować niepewnych rozwiązań i jednocześnie są ci mężczyźni bardzo trudnymi przeciwnikami – uparci, wytrwali, nieugięci, wierzący w siebie. Szczególną satysfakcję przynoszą Szczepanowi osiągnięcia i sukcesy, które kosztowały go wiele trudu. Mężczyźni o tym imieniu mają również silne poczucie odpowiedzialności – nie boją się ponieść konsekwencji swoich błędów, potrafią przyznać się do błędu. Jednocześnie nie przejmują się tym, co o nich mówią i myślą inni, ale konsekwentnie i uparcie dążą do wyznaczonego celu.

Szczepan znakomicie czuje się na eksponowanych stanowiskach. Często przejawia talent przywódczy lub aktorski i oratorski, co sprawia, iż znakomicie czuje się przed tłumem ludzi. Pewność siebie, przekonanie o własnej wartości i często duża doza oryginalności pomagają mu w podbijaniu publiczności. Często mężczyźni o imieniu Szczepan przejawiają talenty artystyczne, lubią zachowywać się i ubierać niesztampowo i oryginalnie. Bardzo nie lubią gdy próbuje im się coś narzucić, wówczas przejawiają przekorę i niesubordynację. W stosunku do innych ludzi są zawsze obiektywni, bywają nieco zbyt sztywni lub chłodni.

Imieniny Szczepana

Imieniny Szczepana są obchodzone najczęściej dnia 26 grudnia, lecz Szczepan może także obchodzić imieniny 3 sierpnia.

Znani imiennicy

  • Szczepan Jeleński – inżynier, popularyzator nauki – matematyki, pisarz;
  • Szczepan Twardoch – polski pisarz, uważający się za etnicznego Ślązaka;
  • Szczepan Wesoły – biskup rzymskokatolicki, związany z archidiecezją gnieźnieńską;
  • Szczepan Józef Gółkowski – polski drukarz, redaktor czasopism, wydawca, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *