Jakie jest znaczenie imienia Szczęsny? Kiedy są imieniny Szczęsnego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.
Znaczenie imienia Szczęsny
Szczęsny – to staropolskie imię wywodzące się od słowa „szczęśliwy”. Pierwszy zapis tego imienia datowany jest na 1422 rok. Jest to rodzimy odpowiednik znaczeniowy łacińskiego imienia Feliks. Imię Szczęsny często było nadawane w XVIII i XIX wieku, obecnie występuje bardzo rzadko.
Mężczyzna noszący to imię jest urodzonym optymistą, pragnącym widzieć wokół siebie tylko zadowolonych ludzi. Ma bardzo miłe, radosne usposobienie, a przy tym delikatną i wrażliwą naturę. Wyróżnia się wysoką inteligencją emocjonalną, opanowaniem i wewnętrzną dojrzałością. Ma wysoko rozwinięte poczucie estetyki. Czasem bywa wścibski i drobiazgowy. Jego działania nigdy nie są pochopne, przed podjęciem każdej decyzji starannie się zastanawia. Do wyznaczonego celu dochodzi etapami. Ma zdolność radzenia sobie w każdej sytuacji. Cieszy się sympatią otoczenia, gdyż jest hojny i gościnny.
To człowiek bardzo rodzinny, potrafiący dać innym dużo ciepła. Najlepiej się czuje we własnym domu. Marzy mu się posiadanie wielkiej działki i dokonywanie na niej cudów ogrodniczych. Świetnie odnajdzie się w zawodzie związanym ze sferą biznesową, naukową, intelektualną lub kulturalną.
Imieniny Szczęsnego
Szczęsny obchodzi swoje imieniny 30 sierpnia oraz17 września.
Znani imiennicy
- Szczęsny Bronowski — lekarz internista, dyrektor Szpitalu Św. Ducha w Warszawie, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Stomatologicznej w Warszawie
- Stanisław Szczęsny Potocki – generał, przywódca konfederacji targowickiej, wojewoda ruski
- Szczęsny Dettloff — polski historyk sztuki, duchowny katolicki
- Wojciech Szczęsny Kaczmarek — poznański działacz samorządowy, prezydent Poznania w latach 1990–1998
- Jan Szczęsny Herburt — starosta dobromilski, mościcki oraz wiszeński, polski pisarz polityczny, wydawca, dyplomata, poseł na Sejm
- Andrzej Szczęsny Cukrowski — polski chemik
- Antoni Szczęsny Godlewski, pseud. Antek Rozpylacz — uczestnik powstania warszawskiego