Imię: Teodor – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Teodor? Kiedy są imieniny Teodora i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Teodor

Teodor – imię o greckim rodowodzie, powstałe ze złożenia dwóch członów: theó- (theós) —Bóg oraz -dóros (dóron-dar) —darowany, dany. Oznacza zatem dar Boży, ten, który darowany przez Boga. W Polsce znane jest od XIII wieku. Za jego polski odpowiednik można uznać imię Bożydar. Imię Teodor nie występuje zbyt często w naszym kraju.

Mężczyzna noszący to imię należy do osób ceniących sobie niezależność i chadzających własnymi ścieżkami. Obdarzony jest zdolnościami organizatorskimi i kierowniczymi. ma ufny stosunek do życia, przepełniają go wzniosłe ideały, często kieruje się intuicją. Popełnia wiele błędów, ale potrafi wyciągnąć z nich wnioski i osiągnąć znaczące sukcesy. Jest bardzo wrażliwy i ma wielkie serce, często pomaga innym w potrzebie i udziela dobrych rad. Obce jest mu wywyższanie się i dążenie do luksusu, jego życie jest proste, ale szczęśliwe.

Teodor często stwarza wrażenie groźnej osoby, w rzeczywistości jednak jest spragniony zrozumienia, czułości i przyjaźni. To zagadkowy mężczyzna o uroczej powierzchowności. Jest towarzyski, szczególnie lubi towarzystwo kobiet, jednak swoje wnętrze starannie ukrywa. Sprawy dzieci i rodziny w ogóle są dla niego drugorzędne, nie ma szczególnie rozwiniętych uczuć patriotycznych. Może odnieść sukces jako polityk, wojskowy, nauczyciel, inżynier, a także artysta.

Imieniny Teodora

Imieniny Teodora są obchodzone najczęściej: 7 lutego, 26 marca, 4 lipca, 19 września, 29 października i 9 listopada. Teodor może obchodzić imieniny także: 2 stycznia, 7 stycznia, 17 stycznia, 24 stycznia, 3 marca, 29 marca, 15 kwietnia, 22 kwietnia, 27 kwietnia, 5 maja, 20 maja, 26 maja, 19 lipca, 26 lipca, 27 lipca, 29 lipca, 2 września, 4 września, 5 września, 10 września, 15 września, 20 września, 1 listopada, 11 listopada, 19 listopada, 26 listopada, 14 grudnia, 15 grudnia, 26 grudnia oraz 27 grudnia.

Znani imiennicy

 • Théodore Géricault – malarz i grafik francuski epoki romantyzmu
 • Fiodor Dostojewski – pisarz rosyjski
 • Teodor Lubieniecki – malarz i rytownik epoki baroku
 • Teodor Hertz – kompozytor muzyki lekkiej, tłumacz teatralny
 • Józef Teodor Konrad Korzeniowski – pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, znany jako Joseph Conrad
 • Theodore Foster — amerykański prawnik i polityk
 • Fedir Sztejngel — ukraiński działacz społeczny i kulturalny, dyplomata
 • Fiodor Aleksiejew — malarz rosyjski, prekursor pejzażu miejskiego w rosyjskim malarstwie
 • Theodor Aman — rumuński malarz ormiańskiego pochodzenia
 • Teodor Goździkiewicz — pisarz
 • Theodore Roosevelt – dwudziesty szósty prezydent USA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *