Imię: Teodora – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Teodora? Kiedy są imieniny Teodory i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Teodora

Teodora – żeński odpowiednik męskiego imienia Teodor. Jest to imię pochodzenia greckiego i powstało z połączenia słów: theos – , czyli „bóg” i –dorón, czyli „dar„. Imię Teodora znaczy więc „dar boży, darowany przez boga”. Ciekawostką jest, iż to samo znaczenie ma imię Dorota, które powstało z odwrotnego połączenia tych samych greckich słów.

Kobiety o tym imieniu mają nieco niespokojny, niestabilny charakter. Cechują się żywą pobudliwością i są zazwyczaj bardzo energiczne i aktywne, ale nigdy nie należy ich ponaglać, gdyż wtedy płoszą się, zniechęcają i przestają działać skutecznie. Jednocześnie nie należy stawiać im kilka celów naraz, wyznaczać kilku zadań jednocześnie, gdyż wtedy gubią się w działaniu. Gdy wymaga się od nic zbyt wiele rzeczy naraz, od razu robią się nerwowe, niespokojne i zagubione. Jednocześnie mocno przeżywają niepowodzenia i porażki, zaczynają wówczas wątpić w siebie, ale nie zniechęcają się mimo tego.

Choć bywają niespokojne i często wątpią w swoje możliwości, osoby o tym imieniu cechuje przede wszystkim wytrwała pilność. Powoli, z namysłem zrobią wszystko, by osiągnąć wyznaczony cel. Świetnie sprawdzają się w zawodach związanych z prawem, wymiarem sprawiedliwości. Są znakomitymi sekretarkami, asystentkami, administratorkami, ale i kosmetyczkami i masażystkami. Pilność, dokładność, drobiazgowość i analityczne myślenie sprawiają, iż są dobrymi chemikami, laborantkami, technikami.

Mają wiele cech charakteru typowych dla mężczyzn, przez to może w miłości bywają nieufne. Nie lubią wszelkich patetycznych i wzniosłych porywów serca i wyznań miłosnych, na ich zaufanie trzeba zapracować. Bardzo potrzebują poczucia, że są kochane. Nie interesują ich powierzchowne znajomości, a potrzebują bardzo prawdziwych przyjaciół. Bywają niepewne siebie, nieśmiałe, często zbyt nisko oceniają swoją wartość, ale gdy przystępują do działania, nabierają energii i zdecydowania.

Imieniny Teodory

Teodora imieniny może obchodzić w następujące dni: 11 lutego, 17 kwietnia, 28 kwietnia, 4 maja, 12 maja, 11 września, 17 września oraz 28 listopada.

Znane imienniczki

  • Teodora – żyjąca w VI w. n.e. żona Justyniana I, królowa Konstantynopola;
  • św. Teodora – żona cesarza bizantyjskiego Teofila;
  • Teodora Lebenthal – polska lekarka żydowskiego pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *