Imię: Teofil – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Teofil? Kiedy są imieniny Teofila i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Teofil

Teofil – jest to imię o rodowodzie greckim, wywodzi się od słów „theó-”, oznaczającego Boga i „-philos” — przyjaciel. Oznacza więc osobę miłą Bogu albo przyjaciela Boga. Odpowiednikiem znaczeniowym w języku polskim jest Bogumił. Imię Teofil występuje w Polsce od XIII wieku, obecnie należy do imion rzadko nadawanych.

Teofil to mężczyzna o bogatej osobowości. Jest błyskotliwy, elokwentny i pewny siebie. Odznacza się ambicją, odwagą i uporem. Nie potrafi znieść krytyki. Stać go na obiektywizm, ale czasem bywa despotyczny. To urodzony przywódca; obdarzony jest dużymi talentami kierowniczymi. Ma silną wolę i doskonale nad sobą panuje, dzięki czemu zyskuje autorytet w otoczeniu. Dość często popada w konflikty z innymi ludźmi.

Mężczyzna noszący to imię jest bardzo przyjacielski, przy czym często nadaje ton w otoczeniu. Jest bardzo zaradny i ma twórczy umysł, więc zazwyczaj osiąga sukces. Lubi wszelkie stanowiska kierownicze, gdzie może wykazać się inicjatywą i zdolnością podejmowania decyzji. Lubi książki, kino i teatr, często spędza czas na łonie natury. W miłości bardziej niż wielkie słowa liczą się dla niego działanie i wiara. Jest znakomitym mężem i ojcem.

Imieniny Teofila

Imieniny Teofila są obchodzone najczęściej: 27 kwietnia, 2 października i 13 października. Teofil może obchodzić imieniny także: 8 stycznia, 30 stycznia, 5 marca, 19 maja, 22 lipca, 8 września, 3 listopada oraz 20 grudnia.

Znani imiennicy

  • Teofil Dziama – podpułkownik pilot Wojska Polskiego
  • Theophilus Howard – hrabia Suffolk
  • Théophile Jeusset – bretoński publicysta, pisarz i działacz narodowy
  • Teofil Kuczyński – polski duchowny katolicki, działacz narodowy i społeczny
  • Teofil Lenartowicz – polski etnograf, rzeźbiarz, konspirator i poeta romantyczny
  • Teofil Ociepka – malarz
  • Teofil Morawski – członek Rządu Narodowego w powstaniu listopadowym
  • Teofil Wilski – pomocniczy biskup diecezji kaliskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *