Imię: Teofila – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Teofila? Kiedy są imieniny Teofili i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Teofila

Teofila – żeński odpowiednik imienia Teofil, imię pochodzenia greckiego. Imię to oznacza „miła Bogu”, „przyjaciółka Boga”. Za odpowiedniki znaczeniowe tego imienia uznaje się imiona Bogumiła i Amadea.

Kobiety o imieniu Teofila są z jednej strony pracowitymi, sumiennymi i odpowiedzialnymi, a z drugiej strony posiadają bogatą i często tajemniczą osobowośćPewne siebie, silne wewnętrznie, wyznaczają sobie jasno sprecyzowane cele i dążą do nich konsekwentnie i uparcie. Teofila jest bardzo upartą, ambitną i zdecydowaną osobą, która lubi kierować innymi ludźmi i dominować nam nimi. Ma skłonności despotyczne, ale jednocześnie świetne z nich kierowniczki i znakomicie będą nadzorować pracą większej grupy ludzi nawet w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Upór i ambicja Teofili sprawiają, iż często popada w konflikty z otoczeniem. Nie znosi, gdy krytykuje się ją, wówczas będzie odpowiadać atakiem. Bystry umysł i żywa inteligencja sprawiają, iż ich inicjatywy i projekty często prowadzą je do sukcesów i uznania w środowisku zawodowym. Przy odpowiednio sprzyjających warunkach Teofila może osiągnąć naprawdę wiele w pracy naukowej lub badawczej.

Teofila często przejawia talenty artystyczne. Znakomicie czuje się na scenie lub estradzie, ma z pewnością zadatki na aktorkę. Lubi być podziwiana przez otoczenie, uwielbia słuchać pochwał i pochlebstw na swój temat i nie potrafi przyjąć spokojnie słów krytyki.  Teofila interesuje się często nauką, literaturą, lubi czytać książki. Z zewnątrz silna, ambitna i zdecydowana ukrywa Teofila swoje emocje i uczucia. W miłości na pewno nie będzie wylewną i czułą partnerka, skłonną do płomiennych wyznań miłosnych. Dla niej liczą się przede wszystkim czyny, a nie słowa. Gotowa jest poświęcić dużo dla miłości, potrafi znosić wielkie trudy, gdy naprawdę kocha.

Imieniny Teofili

Imieniny Teofili są obchodzone najczęściej dnia 28 grudnia.

Znane imienniczki

  • święta Teofila z Nikomedii – męczennica;
  • Teofila Chmielecka – wojewodzina kijowska, żona Stefana Chmieleckiego, nazywana była „wilczycą kresową”;
  • Teofila Działyńska (Szołdrska-Potulicka) – właścicielka Zamku w Kórniku i okolicznych dworów, znana jako Biała Dama – duch straszący na kórnickim zamku;
  • Teofila Bogumiła Glińska – poetka okresu Oświecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *