Imię: Tobiasz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Tobiasz? Kiedy są imieniny Tobiasza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Tobiasz

Tobiasz – imię męskie pochodzenia hebrajskiego, wywodzące się od słowa „tobijjahu”, które przetłumaczyć można jako „Bóg (Jahwe) jest dobry/sprawiedliwy” lub „moim dobrem jest Bóg/Jahwe”. Imię to pojawia się kilkukrotnie w Starym Testamencie, znane jest między innymi z opowieści biblijnej o Tobiaszu. Używane jest w wielu krajach, w Polsce występuje od wieku XIII (początkowo w łacińskiej formie Tobias), nigdy nie było szczególnie popularne, obecnie także nie występuje zbyt często.

Tobiasz to mężczyzna mający poważne podejście do życia. Jest bardzo odpowiedzialny i sumiennie traktuje ciążące na nim obowiązki. Ma głowę pełną różnych problemów, toteż nieczęsto się śmieje, a na każdą trudną sytuację reaguje bardzo nerwowo. Jest bardzo wytrwały i ambitny, jednak jego plany i zamierzenia skrojone na miarę jego możliwości – nigdy na wyrost. Zna swoje miejsce, obiema nogami stoi mocno na ziemi; obce jest mu bujanie w obłokach.

Mężczyzna noszący to imię nie jest bardzo uczuciowy i wylewny, w miłości jest dość spięty i postępuje zachowawczo. Cieszy się natomiast powszechnym szacunkiem; ludzie liczą się z jego rozsądnymi poglądami. Jego opinie są zawsze szczere i obiektywne, potrafi trafnie ocenić i skrytykować nie tylko innych, ale także samego siebie. To mężczyzna o bystrym umyśle i dużej inteligencji.

Imieniny Tobiasza

Tobiasz imieniny obchodzi w następujące dni: 13 czerwca, 2 września oraz 2 listopada.

Znani imiennicy

  • Tobiasz Stimmer – malarz szwajcarski
  • Tobias George Smollett – pisarz szkocki
  • Johann Tobias Mayer – niem. kartograf, astronom i fizyk
  • Tobiasz Morsztyn – burgrabia krakowski, łowczy wielki koronny, dyplomata, rezydent w Danii
  • Tobiasz Piątkowski – polski scenarzysta komiksowy
  • Tobiasz Stulich – ludowy poeta mazurski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *