Imię: Tytus – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Tytus? Kiedy są imieniny Tytusa i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Tytus

Tytus – imię męskie pochodzenia łacińskiego, które należy do niewielkiej grupy najstarszych imion rzymskich (obok imion m.in.: Marek, Tyberiusz, Aulus, Gajusz, Lucjusz). Imię to wywodzi się od rzeczownika titus, oznaczającego „dziki gołąb”, ale w starożytnym Rzymie miało ono również znaczenie metaforyczne i używano go na określenie męskości.

Mężczyźni o imieniu Tytus należą do zdecydowanych, pewnych siebie i nieprzeciętnych charakterów. W sprzyjających okolicznościach mogą osiągnąć znaczne sukcesy lub stać się interesującymi osobowościami o bogatym wnętrzu i szerokich horyzontach. Tytus cechuje się bogatą wyobraźnią, ma w głowie mnóstwo pomysłów, potrafi myśleć niezależnie i poza schematami. Jednocześnie lubi czytać, interesuje się nauką, poszerza swoją wiedzę, ma szerokie zainteresowania, posiada otwarty i chłonny umysł. Wszystko to sprawia, iż potrafi osiągnąć w życiu wiele w różnych dziedzinach zawodowych. Zawsze wie, czego chce od życia, zdecydowany, obiektywnie ocenia swoje możliwości i dzięki temu rzadko ponosi porażki. Tytus należy do osób bardzo niezależnych, nie znosi, gdy ktokolwiek próbuje narzucić mu swoją wolę, podporządkować go sobie lub zmusić do zmiany obranej ścieżki. Pewny siebie, co czasem przerodzić się może w zarozumiałość.

Tytus potrafi obiektywnie i spokojnie spojrzeć na świat, na innych ludzi. Rzadko zdarza mu się wybuchać gniewem lub postępować impulsywnie. Kocha przyrodę, dalekie, odkrywcze podróże, lubi dobre towarzystwo, ale nie za często – dobrze czuje się sam ze sobą. Zdarza mu się patrzeć z góry na ludzi, szczególnie gdy widzi swoją przewagę nad nimi. Jeśli zakłada rodzinę, to robi to późno, a wówczas jest dobrym mężem i ojcem, stara się wychować swoje dzieci na mądrych ludzi.

Imieniny Tytusa

Imieniny Tutusa są obchodzone najczęściej dnia 26 stycznia, lecz Tytus może także obchodzić imieniny: 4 stycznia, 6 lutego, 15 kwietnia, 26 lipca, 16 sierpnia oraz 18 września.

Znani imiennicy

  • Tytus Liwiusz – rzymski historyk, żyjący w I wieku p.n.e i w I wieku n.e., zajmował się historią Rzymu;
  • Tytus Czyżewski – malarz, poeta, teoretyk formizmu;
  • Tytus Karpowicz – pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży;
  • Tytus Flawiusz – cesarz rzymski, żyjący w I wieku n.e.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *