Imię: Urban – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Urban? Kiedy są imieniny Urbana i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Urban

Urban to imię pochodzenia łacińskiego. Pochodzi od przymiotnika urbanus, -a który tłumaczy się jako miejski, Rzymianin (Urbs -określenie Rzymu używane przez Rzymian), mieszkaniec miasta oraz grzeczny, kulturalny. W Polsce imię to nie było nigdy popularne. Pierwszy raz użyto go w późnym średniowieczu. Urban to mężczyzna o dwóch osobowościach. Jedna z nich jest typem domatora, który jest zwolennikiem powiedzenia “Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Drugi typ osoby o imieniu Urban jest nieco bardziej odważny, ale przy okazji także posiada wiele cech kobiecych. Mają skłonność do zamykania się w sobie, ale z drugiej strony uwielbiają się przechwalać i eksponować to, co w nich najlepsze. Często przypisują sobie cechy i umiejętności, których tak naprawdę im brak. Mężczyźni o tym imieniu należą do łatwo denerwujących się. Kiedy coś im się nie darzy zwykle odczuwają to przez długi czas i nie mogą sobie poradzić z własną psychiką. Są wrażliwi zarówno na piękno, jak i na nieszczęście oraz problemy innych osób. Mają skłonności homoseksualne, dlatego też od najmłodszych lat powinno się dbać o wykształcenie w nich typowych męskich wartości. Lubią stawiać sobie nowe wyzwania oraz szukać rozwiązań do problemów, które ich przytłaczają.

Niestety nie są zainteresowani pogłębianiem wiedzy i ciężko zaciągnąć ich do nauki. Natomiast jeżeli chodzi o wyobraźnię w ich przypadku zasługuje ona na pochwałę. Osoby o imieniu Urban interesują się, a przede wszystkim odnoszą liczne sukcesy w dziedzinie mody, sztuki czy muzyki. Są bardzo wyczuleni na wszelkie niepowodzenia i dlatego łatwo ich zniechęcić czy zranić. Wtedy zawsze zwracają się o pomoc szczególnie do matki. Nie potrzebują zasad by prawidłowo funkcjonować. Narzekają na kiepskie zdrowie. Ich entuzjazm szybko się wypala i wcześniejsze górnolotne plany szybko legną w gruzach.

Istnieją pewne przysłowia związane z tym imieniem:

  • „Na Urbana chwile jakie, i lato takie”
  • „Na świętego Urbana wszystka rola zasiana”
  • „Po świętym Urbanie o zbożu gadanie”
  • „Gdy deszcze w świętego Urbana, mały profit z winobrania”

Imieniny Urbana

Imieniny Urbana są obchodzone najczęściej: 2 kwietnia, 19 maja, 2 lipca oraz 19 grudnia. Urban może także obchodzić imieniny: 24 stycznia, 16 kwietnia, 28 lipca, 5 września, 27 września, 31 października, 28 listopada i 7 grudnia.

Znane osoby o imieniu Urban

  • papież Urban I; papież Urban II; papież Urban III; papież Urban IV; papież; Urban V; papież Urban VI; papież Urban VII
  • Urban Franc – były słoweński skoczek narciarski
  • Urban Rokicki – polski duchowny katolicki
  • Urban Gad – duński reżyser filmowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *