Jakie jest znaczenie imienia Wacław? Kiedy są imieniny Wacława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.
Znaczenie imienia Wacław
Wacław – dwuczłonowe imię słowiańskie zapożyczone z języka czeskiego. Wywodzi się od słów „większy” i „sława”, oznacza zatem życzenie, by nosząca je osoba zdobyła większą sławę niż jej przodkowie. Odpowiadają mu staropolskie formy Więcesław, Więcsław, Wiesław i Więcław, były one znane już w XII wieku. Natomiast forma czeska występuje od wieku XIV. Wacław to dynastyczne imię władców czeskich oraz imię rodowe Piastów Śląskich. W Polsce dawniej było popularniejsze niż obecnie.
Mężczyzna noszący to imię odznacza się szlachetnością i pracowitością. Ma wesołe, żywiołowe usposobienie oraz bystry umysł. Cieszy się sympatią otoczenia ze względu na swe poczucie humoru i radość życia. Ponadto potrafi się odnaleźć w każdej sytuacji i ma duże zdolności dyplomatyczne, które pomagają mu w rozwiązywaniu trudnych spraw i łagodzeniu nieporozumień. Często jest duszą towarzystwa, bardzo ważna jest dla niego przyjaźń i solidarność z innymi. Jest bardzo wrażliwy na cudzą krzywdę i niesprawiedliwość.
Wacław odznacza się silnie rozwiniętą intuicją i często postępuje instynktownie. Ma swoje tajemnice, uczucia skrywa głęboko. Długo szuka swej idealnej partnerki, ale jeśli już ją znajdzie, robi wszystko, by ją uszczęśliwić. Owładnięty jest ideami, które za wszelką cenę pragnie wprowadzić w życie. Kocha spokój, jest wielbicielem muzyki poważnej. Najlepsze dla niego zawody to takie, w których może bronić słusznej sprawy – sędzia, adwokat, prokurator, dziennikarz, urzędnik. W pracę wkłada całe swe serce, dzięki czemu zazwyczaj osiąga znaczące sukcesy.
Imieniny Wacława
Imieniny Wacława są obchodzone najczęściej 4 kwietnia i 28 września. Wacław może obchodzić imieniny także: 5 marca oraz 13 października.
Znani imiennicy
- Wacław Berent, pisarz
- Václav Havel – czeski pisarz, dramaturg i polityk, prezydent Czechosłowacji i Czech
- Václav Klaus, czeski polityk, prezydent Czech
- Wacław Potocki, poeta
- Wacław Kisielewski, pianista
- Wacław Kowalski, aktor
- Wacław Rolicz-Lieder, poeta
- Wacław Sieroszewski, pisarz
- Wacław Sierpiński, matematyk
- Wacław Gieburowski, dyrygent i kompozytor
- Wacław Pawliszak, malarz