Imię: Walentyna – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Walentyna? Kiedy są imieniny Walentyny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Walentyna

Walentyna – jest to żeńska forma imienia Walenty, wywodzącego się od łacińskiego słowa „valens”, oznaczającego „zdrowy, mocny, silny”. Oznacza zatem kobietę, która ma być silna, potężna, ciesząca się dobrym zdrowiem, wpływowa, wartościowa. Ewentualnie może też być dawnym określeniem mieszkanki miasta Vibo Valentia. W Polsce nadawane jest od XVIII wieku. Nigdy nie osiągnęło większej popularności, obecnie także rzadko występuje.

Walentyna ma sympatyczną i uczynną naturę, ale także nieco pochmurną. Może się wydawać, że jest swobodna i beztroska, gdyż bardzo łatwo nawiązuje nowe znajomości. Jest wrażliwa i empatyczna, bez trudu wyczuwa u kogoś zmianę nastroju. W towarzystwie tryska humorem. Cechuje ją zdecydowanie w działaniu i zaangażowanie w pracę.

Kobieta nosząca to imię odczuwa ciągłą potrzebę zmian (które wprost uwielbia) i bycia w kilku miejscach jednocześnie. W razie pojawienia się jakichkolwiek trudności staje się nerwowa i wybucha niezadowoleniem. Pragnie uchodzić za twardą i pewną siebie, więc nie zawsze okazuje swe uczucia i przeżycia. Jest staranna w doborze przyjaciół; przedkłada jakość ponad ilość. To kobieta pełna czaru, której wprost nie można się oprzeć, związek z nią jest zawsze burzliwy, ale także ekscytujący. Miewa czasem okresy ciszy, kiedy to zamyka się w sobie i staje się obojętna na wszystko. Jednak zawsze potem jest jak nowo narodzona, pełna energii i nowych pomysłów. Interesuje się zawodami o charakterze opiekuńczym i wychowawczym, a także medycyną.

Imieniny Walentyny

Walentyna imieniny obchodzi w następujące dni: 14 lutego, 25 lipca oraz 24 października.

Znane imienniczki

  • Walentyna Matwijenko – gubernator Sankt Petersburga
  • Walentina Tierieszkowa – rosyjska astronautka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *