Imię: Wawrzyniec – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Wawrzyniec? Kiedy są imieniny Wawrzyńca i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Wawrzyniec

Wawrzyniec – to imię pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od słowa wawrzyn (“laur, wieniec”). Jest to mężczyzna sprawiedliwy, który nie skrzywdziłby nawet muchy. Wrażliwy na czyjeś nieszczęście, uczynny i przede wszystkim prawdomówny. Decyzje podejmuje na gorąco, bo nie lubi długo się zastanawiać. Niestety jest kapryśny, co nie przeszkadza mu w niesieniu pomocy innym. Z miłą chęcią im doradza i stara się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Działa na własną rękę gdyż nie lubi być od kogoś zależny. Bardzo hojny, umie i lubi się dzielić. Nigdy się nie poddaje i walczy do końca. Nie zamierza porzucić swoich poglądów na rzecz innych, nawet gdy są one bardziej słuszne. Jest silny psychicznie i nawet stres nie jest w stanie go wykończyć.

Znajomi i rodzina zwracają się do niego używając zwrotów takich jak: Waw, Wawa, Wawek, Wawi, Wawrek, Wawrz, Wawrzek, Wawrzon, Wawrzulek, Wawrzuś, Wawrzyk, Wawrzyn, Wawrzynek, Wawrzynko, Wawrzyś, Wejw, Wrzonko. Jego szczęśliwa liczba to 3, kamień – topaz a kolor – złoty.
Istnieją przysłowia o Wawrzynie:

  • „Wawrzyniec pokazuje, jaka jesień następuje”
  • „Święty Wawrzyniec niesie z pola wieniec”
  • „Jak Wawrzyniec burzy, to się za bronami kurzy”
  • „Gdy na Wawrzyńca orzechy obrodzą, to w zimę srogą mrozy dogodzą”
  • „Gdy na Wawrzyńca orzechy obrodzą, to w zimie mrozy dogodzą”

Imieniny Wawrzyńca

Wawrzyniec imieniny obchodzi najczęściej: 8 stycznia, 10 sierpnia, 5 września i 14 listopada. Wawrzyniec może obchodzić imieniny także: 2 lutego, 3 lutego, 30 kwietnia, 3 czerwca, 6 czerwca, 21 lipca, 16 sierpnia, 22 sierpnia, 25 września, 27 września oraz 28 września.

Znani imiennicy

  • Wawrzyniec Żuławski – polski taternik, ratownik górski i pisarz
  • Wawrzyniec z Dublina (1128-1180) – biskup Dublina
  • Wawrzyniec Gabler (1604–1665) – poeta i prawnik gdański, sekretarz królewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *