Imię: Weronika – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Weronika? Kiedy są imieniny Weroniki i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Weronika

Weronika – imię żeńskie pochodzenia greckiego, które stanowi ludowy wariant imienia Berenika. Wywodzi się je od greckich słów phero, oznaczającego „nieść” i nike, czyli „zwycięstwo”. Łacińskie słowo Veraikon oznacza legendarny wizerunek twarzy Chrystusa odbity na chuście św. Weroniki. Jej imię wywodzi się właśnie od słów vera eikon – „prawdziwy wizerunek”.

Kobiety o imieniu Weronika są łagodnymi, spokojnym kobietami, które zazwyczaj są przyjaźnie i życzliwie nastawione do świata i ludzi. Osoby te nie cierpią konfliktów, kłótni, nieporozumień. One są tymi kobietami, które będą dążyć do porozumienia, do zawarcia sojuszu i kompromisu. Zawsze wolą ustąpić, zrezygnować ze swoich racji, dostosować się do woli innych niż sprzeciwiać się i popadać w konflikt. Łatwo i szybko przystosowują się do nowego otoczenia, do nowych sytuacji. Weronika kieruje się w życiu przede wszystkim wyznawanymi przez siebie wartościami i ideałami i choć na zewnątrz jest łagodna i ustępliwa, nigdy nie rezygnuje ze swojego systemu wartości.

Weronika jest wytrwała na polu zawodowym. Stawia sobie kolejne cele i po ich realizacji wyznacza sobie kolejny cel do osiągnięcia. Kobiety te starają się zawsze patrzeć na jaśniejszą stronę życia i optymistycznie podchodzić do codzienności i do przyszłości. Potrafią one cieszyć się chwilą, drobnymi rzeczami. Często przejawiają talenty artystyczne, ale rzadko będą tworzyć dla zysku, a najczęściej – do szuflady, w zaciszu własnego domu. Weronika uczy się na swoich błędach i błędach innych ludzi, dzięki czemu często osiąga mądrość życiową. Chętnie pomaga innym ludziom, udziela im rad. Weronika ma zazwyczaj konserwatywne poglądy, ceni tradycje i stare, sprawdzone ideały. Lubi czytać książki, najlepiej odpoczywa na łonie natury. Weronika doskonale poradzi sobie sama w każdej sytuacji.

Imieniny Weroniki

Imieniny Weroniki są obchodzone najczęściej: 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja i 9 lipca. Weronika może obchodzić imieniny także: 12 lipca oraz 15 grudnia.

Znane imienniczki

  • Weronika Książkiewicz – polska aktorka;
  • Weronika Rosati – polska aktorka;
  • Weronika Wedler – lekkoatletka, zajmuje się biegami sprinterskimi;
  • Weronika Marczuk – aktorka, producentka filmowa, była żona Cezarego Pazury;
  • św. Weronika Guliani – święta Kościoła katolickiego, mistyczka, z zakonu klarysek kapucynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *