Imię: Władysław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Władysław? Kiedy są imieniny Władysława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Władysław

Męskie imię Władysław pochodzi od słowiańskich słów, oznaczających „ten, który zawładnął sławą”.

Władysław to urodzony założyciel, zwolennik nowych idei i przodownik pracy. Zawsze wychodzi przed tłum i staje na jego czele.

Jest niezwykle odważny. Nie boi się ryzyka. Chętnie zgłasza się na ochotnika. Od małego przyznaje się do popełnianych win. Lubi się wyróżniać, dlatego zawsze dąży do tego, aby we wszystkim być lepszym od innych.

Ten mały, odważny i bardzo ruchliwy chłopiec wyrasta na odpowiedzialnego mężczyznę, zajmującego tylko wysokie urzędnicze stanowiska. Jednak jego zamiłowanie do przygód i wędrówek towarzyszy mu przez całe dorosłe życie.

Jak ryba w wodzie czuje się na kierowniczych stanowiskach. Potrafi zdobyć zaufanie swoich podwładnych i cieszy się wśród nich dużym poważaniem i szacunkiem. Jest bardzo przywiązany do rodziny i tradycji.

Ma niezwykłą siłę woli W życiu kieruje się wyłącznie zdrowym rozsądkiem. Cechuje go spora niezależność i wrażliwość na los innych ludzi. Jest zdecydowany i pewny siebie, choć nie zawsze powie to, co myśli.

W życiu ceni sobie ład i porządek, a także sprawiedliwość i prawdomówność. Wierzy w przeznaczenie i nadprzyrodzone zdolności. Samouk, który do wszystkiego dochodzi swoją ciężką i uczciwą pracą.

Imieniny Władysława

Imieniny Władysława są obchodzone najczęściej dnia 27 czerwca, lecz Władysław może także obchodzić imieniny: 12 czerwca, 30 czerwca oraz 25 września.

Znani imiennicy

  • Władysław III Warneńczyk – król Polski, król Węgier jako Władysław I od 1440
  • Władysław Gomułka – polski polityk komunistyczny, I sekretarz KC PPR, I sekretarz KC PZPR
  • Władysław II Jagiełło – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, od 1386 roku mąż Jadwigi Andegaweńskiej i iure uxoris król Polski, najwyższy książę litewski 1401–1434, założyciel dynastii Jagiellonów
  • Władysław I Łokietek – król Polski w latach 1320–1333
  • Władysław IV Waza – król Polski w latach 1632–1648, tytularny król Szwecji 1632–1648, formalnie car Rosji w latach 1610–1613, a tytularny do 1634

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *