Imię: Zbysława – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Zbysława? Kiedy są imieniny Zbysławy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Zbysława

Zbysława – żeński odpowiednik staropolskiego imienia Zbysław. Imię składa się z dwóch członów: Zby- – „zbyć, pozbyć się” oraz -sława. Imię oznacza więc „ten, który pozbył się sławy” lub „pozbawiony sławy”. Imię Zbysław notowane jest w Polsce już od XIII wieku.

Kobiety o imieniu Zbysława cechują się bogatą i ujmującą osobowością. Potrafią zjednywać sobie ludzi nie tylko urokiem osobistym i czarującym usposobieniem, ale i żywą inteligencją, ciętym dowcipem i szerokimi zainteresowaniami. Zbysława nie jest ani banalna, ani nudna. Często sprawia wrażenie, jakby świat zewnętrzny, jego zdarzenia, inni ludzie nie byli jej absolutnie potrzebni do życia i do szczęścia, gdyż zadowalają ją własne myśli, własne pasje i zainteresowania. Interesuje się filozofią, która pozwala jej z dystansem oglądać i oceniać świat i ludzi. Kobiety te są ponadto niezwykle spokojne, opanowane i wyrozumiałe wobec słabostek i wad innych ludzi. Bardzo trudno wyprowadzić je z równowagi. Nie są także kapryśne ani niezdecydowane. Posiadają silną wolę, są zdecydowane i pewnie siebie, wiedzą, czego chcą w życiu.

Zbysława wszelkie sprawy poddaje ocenie rozumu i kieruje się w życiu właśnie intelektem. Z filozoficznym spokojem i rozmysłem podejmuje każdą istotną decyzję, zawsze odsuwa na bok w takich wypadkach emocje. Poza intelektem cechuje się silnie rozwiniętą intuicją, której głosu uważnie słucha. W towarzystwie nie zależy jej na tym, by błyszczeć, imponować i znajdować się w centrum uwagi. Gdy jednak w jakiejś ważnej dla siebie sprawie przejmuje inicjatywę, wówczas zadziwia wszystkich swą intrygującą osobowością, dużą wiedzą i różnorodnymi zainteresowaniami.

Imieniny Zbysławy

Zbysława imieniny obchodzi 30 listopada.

Znane imienniczki

  • Zbysława Kijowska – księżniczka ruska i księżna polska, żona Bolesława III Krzywoustego;
  • Adelajda Zbysława – prawnuczka Zbysławy Kijowskiej, księżniczka śląska i księżna czeska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *