Imię: Zdzisław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Zdzisław? Kiedy są imieniny Zdzisława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Zdzisław

Zdzisław – staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: Zdzie- (Zdzi-), oznaczające „uczynić, zdziałać, zrobić” i -sław, czyli „sława”. Oznacza ono więc albo „budujący swoją sławę” albo „podziwiany dla swej sławy”. Zanotowane zostało w dokumentach już w 1198 roku. Dawniej prawdopodobnie mówiono „Zdziesław”, a później przyjęła się forma Zdzisław. Odpowiednikiem żeńskim jest oczywiście Zdzisława.

Mężczyźni o tym imieniu są zazwyczaj inteligentnymi, pracowitymi i kulturalnymi ludźmi. Kochają życie i starają się żyć pełną piersią, a żyć znaczy dla nich realizować swoje potrzeby i ideały. Jest bardzo spragniony wiedzy, ciekawi go wszystko, interesuje się światem nauki i najczęściej na własną rękę, dla zaspokojenia swojej ciekawości kształci się. Jednocześnie jest Zdzisław cichym i spokojnym, nie narzucającym się innym człowiekiem. Lubi towarzystwo, łatwo nawiązuje znajomości, zawsze jest życzliwie nastawiony do otoczenia. Zdzisław to niewątpliwie urodzony optymista – z nadzieją i radosną niecierpliwością patrzy w przyszłość i oczekuje wszystkiego, co najlepsze. Zdarzają mu się chwile pesymizmu, ale szybko radzi sobie ze złym nastrojem i znów patrzy „na słoneczną stronę życia”.

Zdzisław często ma artystyczną duszę i nierzadko przejawia talenty artystyczne. Świetny z niego również organizator wydarzeń artystycznych – spektakli, wystaw, happeningów, performance’ów. W stosunku do innych ludzi jest zawsze życzliwy, łatwo zjednuje sobie otoczenie, zawsze chętny do pomocy. Zdzisław obdarzony jest poczuciem humoru i żywą wyobraźnią. Nie lubi przede wszystkim nudy, wokół niego zawsze się coś dzieje, do jego domu ciągle przychodzą goście i aranżują coś ciekawego.

Imieniny Zdzisława

Imieniny Zdzisława wypadają: 29 stycznia, 28 listopada i 16 grudnia.

Znani imiennicy

  • Zdzisław Beksiński – malarz, grafik, rzeźbiarz;
  • Zdzisław Cackowski – filozof marksistowski;
  • Zdzisław Krasnodębski – socjolog, filozof społeczny, publicysta;
  • Zdzisław Pietrasik – krytyk filmowy i teatralny, publicysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *