Imię: Zdzisława – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Zdzisława? Kiedy są imieniny Zdzisławy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Zdzisława

Zdzisława – imię żeńskie pochodzenia staropolskiego, żeński odpowiednik imienia Zdzisław. Imię składa się z dwóch członów: zdzie- (zdzi-) – „uczynić, działać” i -sława. Patronką tego imienia w Kościele katolickim jest błogosławiona Zdzisława Czeska, patronka młodych małżeństw i matek.

Kobiety o imieniu Zdzisława są opanowane, spokojne. Bardzo rzeczowe i konkretnie, kierują się w życiu zdrowym rozsądkiem i twardo stąpają po ziemi. Lubią przede wszystkim porządek, harmonię i ład i mają zdolność do zaprowadzania wokół siebie spokoju i zorganizowanego porządku. Ponadto Zdzisława ma zdolności planowania i organizowania i świetnie sprawdza się w zawodach wymagających zmysłu organizacyjnego. Zdroworozsądkowy pogląd na świat oraz praktyczność pomagają jej zachować obiektywizm w każdej sytuacji. Zazwyczaj jest życzliwą, pogodną kobietą, dostrzegającą pozytywne strony życia. Wobec innych ludzi stara się być zawsze serdeczna, uczynna i pomocna i gromadzi wokół siebie ludzi dobrych, pracowitych.

Zdzisława ma silne poczucie sprawiedliwości, ponosi konsekwencje swoich decyzji i potrafi przyznać się do błędu, ale gdy wobec niej ktoś zachowa się niesprawiedliwie, potrafi być szorstka, cierpka. Nigdy jednak nie posunie się do zawiści, mściwości lub dwulicowości. Zawsze pozostaje szczera i sprawiedliwa. W życiu zawodowym Zdzisławy są zaradne, pracowite i pilne, świetnie zorganizowane. Idealnie sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach. Nie lubią niesolidności i niedokładności w wypełnianiu obowiązków zawodowych. Niezwykle istotne jest dla nich życie rodzinne, w którym znajdują wytchnienie, ciepło i bezpieczeństwo. Są świetnymi matkami i żonami. W miłości są bardzo uczuciowe, ale nie okazują tego i starają się podchodzić zdroworozsądkowo do wszelkich afektów. Zdzisława ceni sobie drobne przyjemności życia, lubi też poezję.

Imieniny Zdzisławy

Zdzisława imieniny obchodzi 3 stycznia, 29 stycznia, 28 listopada oraz 16 grudnia.

Znane imienniczki

  • Zdzisława Sośnicka – piosenkarka, kompozytorka, popularna w latach 70. i 80.;
  • Zdzisława Donat – śpiewaczka operowa światowej sławy, szczyt jej sławy przypadł na lata 70. i 80. XX wieku;
  • Zdzisława Bytnarowa – pedagog, powstaniec warszawski, była podporucznikiem AK;
  • Zdzisława Janowska – polityk, wykładowca akademicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *