Imię: Zuzanna – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Zuzanna? Kiedy są imieniny Zuzanny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Zuzanna

Zuzanna jest imieniem, któremu przypisuje się pochodzenie hebrajskie. Jednak tak naprawdę wywodzi się ono od egipskiego słowa „seszen” oznaczającego „kwiat wodnej lilii”, czyli lotos. Od Egipcjan przejęli je Hebrajczycy, wśród których funkcjonowało jako „Szoszan” – lilia. W dalszej kolejności przejęte zostało przez Greków, którzy z kolei zapisywali je jako „Szoszona”. Niektórzy językoznawcy imię Zuzanna określają jako najstarsze wciąż używane imię żeńskie – znane było już w starożytnym Egipcie, zatem liczy sobie co najmniej 4 tysiące lat. W Polsce notowane jest od XIII wieku, w dawnej polszczyźnie brzmiało „Osanna” lub „Oszka”.

Zuzanna jest kobietą pewną siebie, odważną i pełną temperamentu, o wszechstronnych zainteresowaniach. Jej charakter jest silny i władczy. Obdarzona jest dużą intuicją i zdolnością przezwyciężania życiowych trudności. Ma porywcze i wybuchowe usposobienie, nie znosi rutyny i stagnacji, błyskawicznie reaguje na każdą zmianę sytuacji. Jej nadmierna pobudliwość dość często przysparza jej kłopotów. Jednocześnie jest bardzo subtelna i wrażliwa, to artystyczna dusza wyczulona na piękno i harmonię, miłośniczka przyrody, ogrodów i kwiatów. Cieszą się obcowaniem z naturą, choćby był to tylko ukwiecony balkon. W życiu kieruje się swymi zasadami i sumieniem, jest sprawiedliwa i uczciwa. To zapobiegliwa, skrupulatna kobieta, wiedząca jak postępować z mężczyznami. Towarzyska, łatwo nawiązuje przyjaźnie.

Jest zaradna i ambitna, rozsądnie gospodaruje pieniędzmi. Zuzanny są czułymi żonami i kochającymi matkami. Potrzebują uznania i adoracji, łatwo je zranić lub obrazić. Idealne zawody dla nich to aktorka, dziennikarka, stewardessa, kelnerka, sekretarka. Bez obaw można im powierzyć nawet bardzo odpowiedzialne stanowisko.

Imieniny Zuzanny

Imieniny Zuzanny są obchodzone najczęściej 24 maja i 11 sierpnia. Zuzanna może obchodzić imieniny także: 18 stycznia, 11 maja, 6 lipca, 19 września oraz 17 października.

Znane imienniczki

 • Zuzanna Radecka – polska lekkoatletka, olimpijka
 • Susan Sarandon – amerykańska aktorka
 • Zuzanna Szwed – polska łyżwiarka figurowa
 • Susan Ward – amerykańska aktorka telewizyjna i fotomodelka
 • Suzanne Vega – amerykańska piosenkarka
 • Zsuzsa Koncz – węgierska piosenkarka
 • Shoshana Damari – izraelska wokalistka
 • Susanna Clarke – brytyjska pisarka
 • Suzanne Cory – australijska uczona
 • Zuzanna – postać biblijna
 • Zuzanna Grabowska – polska aktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *