Imię: Konstancja – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Konstancja? Kiedy są imieniny Konstancji i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Konstancja

Konstancja to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, odpowiednik męskich imion Konstanty i Konstancjusz. Wszystkie wywodzą się od pospolitego słowa „constans”  stały, niezmienny, prawidłowy. Imię Konstancja oznacza zatem osobę charakteryzującą się stałością swoich przekonań. W Polsce znane już od XIII wieku, jednak początkowo jedynie wśród arystokracji i dworzan, nadano je np. piastowskim księżniczkom, córkom Henryka II Pobożnego i Przemysła I.

Kobieta nosząca to imię jest jest energiczna, obdarzona szczerym i otwartym usposobieniem oraz wrażliwą naturą. To osoba niezwykle uzdolniona umysłowo, silna psychicznie, samodzielnie radząca sobie ze swoimi problemami, bez szukania pomocy u innych. Obdarzona jest sporymi talentami towarzyskimi, jest wesoła i komunikatywna, ma duże poczucie humoru. Jest wytrwała, zrównoważona i przywiązana do swoich opinii i sadów. Interesuje się wieloma rzeczami, ma szerokie poglądy i obdarzona jest dużą dawką zdrowego rozsądku.

To osoba bardzo wrażliwa, której przeżycia i emocje są wręcz wypisane na twarzy. Jej największymi wrogami są stagnacja i monotonia – uwielbia ruch, nowych ludzi i nowe sytuacje, słowem – gdy nieustająco coś się dzieje. Można na niej polegać; zawsze dotrzymuje danego słowa i przyrzeczenia. Pochopne decyzje dość często prowadzą ją do popełniania błędów, ale z tarapatów zazwyczaj wychodzi obronną ręką.

Imieniny Konstancji

Imieniny Konstancji są obchodzone najczęściej 18 lutego i 19 września. Konstancja może obchodzić imieniny także: 14 czerwca oraz 17 lipca.

Znane imienniczki

  • Konstancja Habsburżanka – królowa Polski
  • Konstancja Czartoryska – matka króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • Constanze Mozart – z domu Weber, żona Wolfganga Amadeusza
  • Konstancja Gładkowska – polska śpiewaczka
  • Konstancja Aragońska – królowa Węgier, później królowa i cesarzowa Niemiec
  • Constance Applebee – angielska działaczka sportowa, działająca w USA
  • Konstancja Biernacka – polska pisarka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *