Modne imię Imieniny 14 czerwca, 18 lutego, 19 sierpnia, 19 września, 29 stycznia, Imię żeńskie na K

Konstancja to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, odpowiednik męskich imion Konstanty i Konstancjusz. Wszystkie wywodzą się od pospolitego słowa „constans” stały, niezmienny, prawidłowy. Imię Konstancja oznacza zatem osobę charakteryzującą się stałością swoich przekonań. W Polsce znane już od XIII wieku, jednak początkowo jedynie wśród arystokracji i dworzan, nadano je np. piastowskim księżniczkom, córkom Henryka II Pobożnego i Przemysła I.

Kobieta nosząca to imię jest jest energiczna, obdarzona szczerym i otwartym usposobieniem oraz wrażliwą naturą. To osoba niezwykle uzdolniona umysłowo, silna psychicznie, samodzielnie radząca sobie ze swoimi problemami, bez szukania pomocy u innych. Obdarzona jest sporymi talentami towarzyskimi, jest wesoła i komunikatywna, ma duże poczucie humoru. Jest wytrwała, zrównoważona i przywiązana do swoich opinii i sadów. Interesuje się wieloma rzeczami, ma szerokie poglądy i obdarzona jest dużą dawką zdrowego rozsądku.

To osoba bardzo wrażliwa, której przeżycia i emocje są wręcz wypisane na twarzy. Jej największymi wrogami są stagnacja i monotonia – uwielbia ruch, nowych ludzi i nowe sytuacje, słowem – gdy nieustająco coś się dzieje. Można na niej polegać; zawsze dotrzymuje danego słowa i przyrzeczenia. Pochopne decyzje dość często prowadzą ją do popełniania błędów, ale z tarapatów zazwyczaj wychodzi obronną ręką.

Znane imienniczki:

  • Konstancja Habsburżanka – królowa Polski
  • Konstancja Czartoryska – matka króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego
  • Constanze Mozart – z domu Weber, żona Wolfganga Amadeusza
  • Konstancja Gładkowska – polska śpiewaczka
  • Konstancja Aragońska – królowa Węgier, później królowa i cesarzowa Niemiec
  • Constance Applebee – angielska działaczka sportowa, działająca w USA
  • Konstancja Biernacka – polska pisarka
Twoje imię
Jakie imię wybrać?