Imię: Miłosz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Miłosz? Kiedy są imieniny Miłosza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Miłosz

Miłosz – imię to ma pochodzenie słowiańskie, jednak jego etymologia nie jest do końca jasna. Najczęściej uznaje się, że pierwotnie imię to było zdrobnieniem imion dwuczłonowych, takich jak na przykład Miłowit, Miłobrat, Miłgost, Miełosław czy Miłobor. Przyjmuje się, że wywodzi się od rdzenia mił- i oznacza uprzejmy, miły, umiłowany albo też miłujący. Według innej hipotezy, słabo jednak potwierdzonej, imię to oznacza “niepokonany, rycerski, waleczny”.

Faktem jest, ze w Polsce znane już było w XII wieku – zostało zapisane w Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 roku.
Mężczyźni noszący to imię odznaczają się ujmującą osobowością i twórczym umysłem. Odznaczają się inteligencją i świadomością dążenia do celu.

Miłosz jest dobry, uczynny i prawy, ma spokojne usposobienie i dlatego chętnie widziany jest w każdym towarzystwie i lubiany przez otoczenie. Jest szczególnie wyczulony na kłamstwo, obłudę i fałsz, nie znosi braku tolerancji i poszanowania dla bliźnich. To człowiek raczej zamknięty w sobie, który dużo rozmyśla i analizuje otaczający go świat. Jest dociekliwym intelektualistą. Liczy przede wszystkim na siebie i własne możliwości. Rodzina i bezpieczne życie to dla niego najważniejsze wartości, jest dobrym ojcem i kochającym mężem.\

Imieniny Miłosza

Miłosz imieniny obchodzi: 25 stycznia, 25 lutego oraz 28 czerwca.

Znani imiennicy

  • Milos Forman – czesko-amerykański reżyser filmowy;
  • Milos I Obrenowicz – książę serbski;
  • Miłosz Kotarbiński (1854-1944) – malarz, ojciec Tadeusza Kotarbińskiego, filozofa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *