Imię: Mieczysław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Mieczysław? Kiedy są imieniny Mieczysława i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Mieczysław

Mieczysław – imię męskie, które powstało z powodu błędnego odczytania staropolskiego imienia Miecisław lub Miecysław, pochodzącego od słów „miotać sławę”, czyli „zdobywać rozgłos”. Patron tego imienia to św. Mieczysław Bohatkiewicz, jeden ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Mężczyźni o imieniu Mieczysław mogą cechować się dwojakim usposobieniem. Jedni będą urodzonym intelektualistami, pogrążonymi w świecie myśli i intelektualnych przygód wewnętrznych. Inni Mieczysławowie natomiast będą urodzonymi praktykami, konkretnymi, pragmatycznymi, którzy kierować się będą zdrowym rozsądkiem. Zawsze mężczyzna o imieniu Mieczysław będzie życzliwym, łagodnym człowiekiem, nieskłonnym do nadmiernego wylewu uczuć lub gwałtownych reakcji. Trudno wciągnąć go w jakąkolwiek kłótnię, gdyż będzie rozładowywał napięcia łagodnością i racjonalnym podejściem do sprawy. Ogromną zaletą ich charakteru jest umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących i niesprzyjających okolicznościach. Trudności, kłopoty, które trzeba pokonać, motywują ich i napędzają do działania. Wspaniale potrafią wykorzystać drobne kłopoty i niepowodzenia do wyprowadzenia z nich korzyści i sukcesów. Za to wielkie szanse lub niespodziewane okazje często przechodzą im koło nosa, gdyż nie potrafią ich wykorzystać.

Mieczysław lubi władzę, stąd będzie chciał kierować innymi ludźmi, dominować, ale dzięki dyplomatycznym umiejętnościom rzadko będzie popadał w konflikty z otoczeniem. W stosunku do znajomych i kręgu przyjaciół jest zawsze życzliwy, skory do pomocy i udzielania dobrych rad. Jest dobrym mężem i gospodarzem, nie unika żadnych prac domowych. Niezwykle istotna jest dla Mieczysława tradycja i poszanowanie stałych, odwiecznych wartości. W myśl takich wartości będzie też wychowywał dzieci. Lubi porządek i spokój, prowadzi uregulowany tryb życia i nie poszukuje żadnych zmian, nowych wrażeń i doświadczeń urozmaicających mu życie.

Imieniny Mieczysława

Mieczysław najczęściej obchodzi imieniny 1 stycznia, ale może także obchodzić imieniny 12 czerwca.

Znani imiennicy

  • Mieczysław Bień – generał brygady Wojska Polskiego, profesor;
  • Mieczysław Fogg – piosenkarz (baryton liryczny), autor słynnych utworów To ostatnia niedzielaTango milonga, Jesienne róże, Pierwszy siwy włos;
  • Mieczysław Jastrun – polski poeta, twórca liryki refleksyjno-filozoficznej, tłumacz;
  • Mieczysław Moczar – komunistyczny działacz polityczny okresu PRL;
  • Mieczysław Orłowicz – polski geograf, krajoznawca i popularyzator turystyki, jego imieniem nazwano przełęcz w Bieszczadach Zachodnich (przełęcz M.Orłowicza) i Główny Szlak Sudecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *