Imię: Pelagia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Pelagia? Kiedy są imieniny Pelagii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Pelagia

Pelagia – imię pochodzenia greckiego, będące żeńskim odpowiednikiem imienia Pelagiusz. Obydwa wywodzą się od słów „pelagos” – morze i „pelagios” – morski, przebywający na morzu, marynarz. Początkowo istniała jedynie męska forma tego imienia i oznaczała mężczyznę długo przebywającego na morzu. Także w Polsce zaczęto je częściej nadawać dopiero w XIX wieku. Obecnie należy do imion rzadko występujących.

Pelagia jest typową pragmatyczką, mocno stojącą obiema nogami na ziemi i jak najdalszą od bujania w obłokach. Do wszystkiego ma praktyczne podejście, jest energiczna, zaradna, dokładna i sumienna. Pragnie władzy i wpływów, w każdych okolicznościach chce być przywódczynią i imponować innym. Jest oszczędna, ma zdolności kierownicze i duży zmysł kupiecki. Bardzo powoli przekonuje się do wszelkich innowacji, niełatwo akceptuje nowe towarzystwo.

Kobieta nosząca to imię długo i głęboko przeżywa każde niepowodzenie, trudno jej jest przejść nad porażką do porządku dziennego. Potrafi być mściwa. Jest raczej zamknięta w sobie i odporna na wpływy otoczenia. Nie toleruje mazgajstwa i niezdecydowania, unika osób chwiejnych emocjonalnie. Jest dobrą żoną i wzorowo wychowuje dzieci. Najbardziej odpowiadają jej wolne zawody, a także te, gdzie pracuje się samodzielnie.

Imieniny Pelagii

Imieniny Pelagii są najczęściej obchodzone: 23 marca, 9 czerwca i 8 października. Pelagia może także obchodzić imieniny: 9 lutego, 4 maja, 26 czerwca, 11 lipca, 19 października oraz 21 października,.

Znane imienniczki

  • Pelagia Majewska – polska pilotka i instruktorka szybowcowa, pilot samolotowy, działaczka społeczna
  • Pelagia Lewińska – działaczka PPR i PZPR, była więźniarka Auschwitz-Birkenau

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *