Imię: Anatol – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Anatol? Kiedy są imieniny Anatola i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Anatol

Anatol – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słowa anatolikós ‘człowiek ze wschodu’ lub ‘człowiek z krainy zwaną Anatolią, leżącą obecnie na terenie Turcji’. W naszym kraju jest ono mało znane, noszą je głownie starsi panowie urodzeni w województwach wschodnich, w szczególności wyznawcy prawosławia.

Przede wszystkim, mężczyzna o tym imieniu posiada dobre sercechętnie pomaga innym w potrzebie, nawet kosztem swego wolnego czasu i czasami rodziny. Poza tym, cechuje go sprawiedliwość, nie znosi kłamstwa, gdyż uważa, że prawda jest w życiu najważniejsza. Niestety, nie uznaje kompromisu, jeżeli chodzi o przestrzeganie zasad etycznych, dlatego jego dzieci zwykle toczą z nim boje, ponieważ ciągle ogranicza im wszelkiego rodzaju swobody, nie chcąc ich narazić na zło tego świata. Oprócz tego, Anatol wszystko wie najlepiej, w związku z czym jest trudnym pracownikiem i jeszcze trudniejszym pracodawcą, bowiem nigdy nie pozwoli na to, by ktoś zaproponował inną strategię niż on, a więc indywidualiści to jego najwięksi wrogowie.

Należy wspomnieć o tym, iż Anatol nie posiada poczucia humoru, nie prowadzi rozrywkowego trybu żucia oraz większość osób uważa go za największego nudziarza na świecie. Warto podkreślić to, że mężczyzna o tym imieniu nie znosi zmian, w związku z czym raczej na pewno nie zdecyduje się na zmianę miejsca zamieszkania czy pracy. Jednakże potrafi zadbać o byt swoich najbliższych, którym nigdy niczego nie brakuje, dlatego dla wielu jest autorytetem, wzorem do naśladowania, od którego można się uczyć zaradności. Z pewnością, Anatol nie jest wylewny w uczuciach, ale kiedy zbierze się na zwierzenia, to jego słowa płyną prosto z serca, są szczere i bardzo piękne.

Imieniny Anatola

Anatol imieniny obchodzi: 20 marca, 2 maja, 3 czerwca, 3 lipca oraz 20 listopada.

Znani imiennicy

  • Anatol France, właśc. Jacques Anatole Thibault – pisarz,
  • Anatolij Rybakow, właśc. Anatolij Rybonow – pisarz,
  • Anatol Stern – poeta, prozaik, dramatopisarz,
  • Anatolij Sobczak – polityk, mer San Petersburgu,
  • Anatolij Karpow – szachista,
  • Anatol z Nicei – święty katolicki i prawosławny, męczennik,
  • Anatol Lawina – polski działacz opozycji demokratycznej i podziemnej Solidarności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *