Imię: Jana – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Jana? Kiedy są imieniny Jany i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Jana

Jana – imię pochodzi z języka starosłowiańskiego i znaczy ‘ja Bogu dana’, stanowi żeński odpowiednik imienia Jan, bardziej jest znana jego forma zdrobniała, czyli Janka. Warto podkreślić to, że niegdyś zamiennie było używane z imieniem Joanna, natomiast w wieku XIX zostało wyparte przez imię Janina. Obecnie, jest ono niezwykle rzadko nadawane, a nawet można śmiało stwierdzić, iż większość osób w ogóle nie ma pojęcia o jego istnieniu.

Kobieta o imieniu Jana jest bardzo zdecydowana, wie, czego chce i zrobi wszystko, aby osiągnąć swój cel. Nigdy nie rezygnuje z dążenia do realizowania swoich marzeń, gdyż uważa, że dla chcącego nic trudnego. Niestety, bywa, iż postępuje zgodnie z zasadą: „Cel uświęca środki”, dlatego czasami krzywdzi ludzi, którzy przeszkadzają w realizacji jej planów.

Warto podkreślić to, że Jana umie się przyznać do błędów, przeprosić za przykre słowa czy samolubne postępowanie, dlatego większość osób nie potrafi się długo na nią gniewać. Oprócz tego, przejmuje się losem innych i często występuje w obronie słabszych, którzy są odrzuceni lub wyśmiewani przez resztę społeczeństwa. Nie ulega wątpliwości to, że kobieta o tym imieniu ma dobre serce, choć na ogół odbierana jest jako wyniosła i dumna postać. Przede wszystkim, bardzo przeżywa wszelkie niepowodzenia, które w pewnym sensie ją hartują. Z pewnością, odnajdzie się ona w roli psychologa czy też działaczki społecznej lub pielęgniarki. Niejednokrotnie też jest religijna i ufa wyrokom Boskim. Poza tym, posiada wielu przyjaciół, którzy uwielbiają jej opowiadać o swoich problemach, gdyż Jana jest świetną powierniczką.

Imieniny Jany

Jana obchodzi imieniny: 27 lutego.

Znane imienniczki

  • Janka – bohaterka utworu pt. „Dziewczęta z Nowolipek” P. Gojawiczyńskiej,
  • Janka Birmin – bohaterka powieści pt. „Jezioro Bodeńskie” S. Dygata,
  • Janka – tytułowa bohaterka serialu dla dzieci, powstałego w latach 90.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *