Imię: Dagna – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Dagna? Kiedy są imieniny Dagny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Dagna

Dagna – imię pochodzenia skandynawskiego. Jest spolszczoną formą imienia Dagny, wywodzącego się z połączenia słów dag „dzień” i ny „nowy”. Tradycyjnie nadawane było dziewczynkom urodzonym o świcie, oznacza ono bowiem  “dziecko nowego dnia”. Według niektórych danych, być może jest to funkcjonujące samodzielnie zdrobnienie imienia Dagmara.

Do Polski przybyło wraz z Dagny Juel-Przybyszewską, barwną postacią świata artystycznej cyganerii. Podobnie jak ona, każda Dagna to osoba nietuzinkowa, oryginalnie się ubierająca, zgodnie z własnym stylem. To kobieta ekscentryczna, obracająca się w środowiskach artystycznych, jest duszą towarzystwa i ma znajomych w różnych kręgach społecznych, gdyż ma dużą łatwość nawiązywania kontaktów. Ma naturę kosmopolitki, jest tolerancyjna i niewiele rzeczy jest w stanie ją zdziwić, zgorszyć bądź zniechęcić.

Pasjonują ją podróże i długie pobyty zagraniczne. Ma raczej niechętny stosunek do małżeństwa i niezbyt silnie rozwinięte uczucia macierzyńskie, pragnie jednak być kochana i adorowana przez mężczyzn. Nie lubi być ograniczana, dlatego preferuje luźne związki bez większych zobowiązań.

Jednak gdy zachodzi taka potrzeba, potrafi zachowywać się poważnie i odpowiedzialnie. Jej życie wypełnia trudna i wymagająca wysiłku praca. Jest bardzo pobudliwa emocjonalnie i łatwo się wzrusza, ma też silnie rozwiniętą wyobraźnię, przez co bywa kapryśna i zmienna. Jest otwarta na nowości i przeżywanie romantycznych przygód. Swe zdolności wykorzystuje najlepiej jak to możliwe, słucha przy tym rad innych i stara się wcielać je w życie. Jest żywiołowa i lubi wszelkie zajęcia wymagające aktywności fizycznej.

Imieniny Dagny

Imieniny Dagny są obchodzone najczęściej dnia 11 września, lecz Dagna może także obchodzić imieniny 20 grudnia.

Znane imienniczki

  • Dagny Juel Przybyszewska – norweska artystka;
  • Dagny Taggart – bohaterka bestsellerowej powieści „Atlas Zbuntowany”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *