Imię: Mirosława – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Mirosława? Kiedy są imieniny Mirosławy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Mirosława

Mirosława – imię staropolskie, złożone z członów mir ‘pokój, spokój, dobro’ oraz sława, a więc mogło oznaczać kobietę ‘sławiącą pokój’. Na uwagę zasługuje fakt, iż w polskich źródłach możemy znaleźć wzmiankę, iż występuje w naszym kraju na pewno już od 1222 roku. A, co ciekawe imieniem o takim samym znaczeniu, tylko o odwróconej kolejności członów, jest Sławomira. Obecnie, należy do rzadkich imion, które noszą najczęściej starsze kobiety. Ponadto, od niego pochodzi też imię Mira, które niegdyś było wyłącznie skróceniem imienia Mirosława.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że Mirosława to kobieta energiczna, wie, czego chce i ma w zwyczaju wszystkimi przesądzać, dlatego nierzadko obawiają się jej nawet mężczyźni, którzy wolą jej schodzić z drogi, zwłaszcza gdy jest w złym humorze. Niestety, gdy ją ktoś zdenerwuje, okropnie krzyczy, wymachuje rękoma i trudno jest jej się opanować, dopóki nie wyrzuci z siebie gniewu. Oczywiście, kobieta o tym imieniu jest niezwykle pracowita, zawsze solidnie wykonuje swoje obowiązki, ale źle znosi krytykę, w szczególności w obecności współpracowników. Przede wszystkim, lubi towarzystwo, z którym chętnie dzieli się swoimi troskami i smutkami. Otóż, zawsze posiada grono zaufanych przyjaciół, z którymi może porozmawiać o wszystkim i zwierzyć się im z największych tajemnic.

Nie ulga wątpliwości to, że Mirosława jest rodzinną osobą, dzieci i maż są dla niej najważniejsi. Poza tym, wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia, a w małżeństwie istotniejsza jest dla niej więź duchowa niż cielesność. Oprócz tego, nie przywiązuje wagi do spraw materialnych, dlatego budżetem domowym zarządca wybranek jej serca. Mirosława jest również typem perfekcjonisty, który musi mieć wszystko na swoim miejscu, co nierzadko denerwuje jej rodzinę i bliskich. Ponadto, lubi ryzyko i adrenalinę, w związku z czym kocha uprawiać sporty, także ekstremalne, z których rezygnuje, kiedy posiada własną rodzinę, ponieważ czuje się za nią odpowiedzialna i nie chce się niepotrzebnie narażać na utratę zdrowia czy życia. Uwielbia także eksperymenty kulinarne, co nie zawsze dobrze się kończy i często musi sama spożywać własne posiłki, ponieważ bliscy wolą udać się do restauracji niż jeść danie o dziwnym wyglądzie lub zapachu.

Imieniny Mirosławy

Mirosława obchodzi imieniny: 2 lutego, 26 lutego oraz 26 lipca.

Znane imienniczki

  • Mirosława Dubrawska – polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa,
  • Mirosława Grabowska – socjolog, wykładowca akademicki, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej,
  • Mirosława Kazimiera Sarna – lekkoatletka, mistrzyni Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *