Imię: Krzesisława – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Krzesisława? Kiedy są imieniny Krzesisławy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Krzesisława

Krzesisława – imię staropolskie, wywodzi się od członu krzesi ‘wskrzeszać, przywracać do życia, podnosić’ oraz od członu sława, a więc może ono oznaczać ‘kobietę odnawiającą sławę’. Trzeba podkreślić to, iż w zapiskach mamy udokumentowane tylko jedynie formę Krzesława oraz zdrobnienie Krzechna. Obecnie, to imię należy do bardzo rzadkich, gdyż nadawane jest raz na kilkanaście lat.

Krzesisława to kobieta niesamowicie waleczna. Potrafi ona z wielką zaciętością bronić nie tylko swej rodziny, dobytku, ale i własnych poglądów. Przede wszystkim, liczy się dla niej rodzina i jest gotowa dla dobra swych bliskich poświecić wszystko, nawet własne szczęście czy karierę zawodową. Poza tym, świetnie się czuje w roli gospodyni domowej, uwielbia upiększać swoje gniazdko, przyrządzać smaczne posiłki czy troszczyć się o kwiaty w ogrodzie. Krzesisława kocha ciszę, przyrodę, dlatego prawdziwą udręką byłoby dla niej mieszkanie w mieście, gdzie panuje huk, a nad budynkami unosi się smog.

Warto zwrócić uwagę na to, że kobieta o tym imieniu jest zawsze uśmiechnięta, życzliwa dla wszystkich, w związku z czym posiada wielu przyjaciół i znajomych, którzy często składają jej wizyty. Z pewnością, Krzesisława to także wierna przyjaciółka, której można powierzyć każdy sekret. Nie ma też w zwyczaju plotkować ani narzekać na swoją dolę, gdyż uważa, że inni mają o wiele gorzej niż ona. Ponadto, chętnie pomaga innym w potrzebie i nigdy nie oczekuje nic w zamian. Nie przywiązuje też wagi to wyglądu zewnętrznego, ale to nie znaczy, że nie dba o siebie. Otóż, wedle niej nie szata zdobi człowieka, w związku z czym nie chodzi w markowych ubraniach, gdyż sądzi, że płacenie kolosalnych sum za markę, to tylko strata pieniędzy, skoro może kupić podobny sweterek w tradycyjnym sklepie odzieżowym za o wiele niższą cenę.

Oprócz tego, w wolnych chwilach oddaje się czytaniu książek, bowiem dzięki ich lekturze odpręża się, dlatego później ma więcej sił i ochoty do wykonania codziennych obowiązków domowych. Uwielbia przebywać także na łonie natury, dlatego często z rodziną udaje się na wycieczkę do lasu lub w góry.

Imieniny Krzesisławy

Krzesisława imieniny może obchodzić 22 maja oraz 9 września.

Znane imienniczki

  • Krzesisława Dubielówna – polska aktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *