Imię: Herbert – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Herbert? Kiedy są imieniny Herberta i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Herbert

Herbert – imię pochodzenia staroniemieckiego, wywodzi się od słów heri ‘drużyna wojenna, wojsko’ oraz beraht ‘lśniący, błyszczący’, a więc oznacza ‘mężczyznę mężnego, wyróżniającego się wojownika’. Warto powiedzieć o tym, iż w Polsce pojawiło się w XIII wieku, jednak nigdy nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Obecnie, możemy się z nim spotkać głównie na Śląsku.

Przede wszystkim, mężczyzna o tym imieniu jest przeświadczony o własnej wyjątkowości, czasami zachowuje się, jakby tylko on był w stanie odkryć prawidła, które rządzą światem. Oczywiście, jest przekonany o tym, iż wie wszystko najlepiej i zawsze wykonuje wszystkie zadania lepiej niż inni, w związku z tym ciągle poucza swoich współpracowników czy bliskich, co nierzadko ich bardzo irytuje.

Poza tym, Herbert jest szanowanym człowiekiem, a co najważniejsze budzi respekt, nie każdy jest gotów się mu sprzeciwić. Ponadto, ludzie mu ufają, jednak bywa, iż nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Oprócz tego, nie znosi, gdy ktoś mu udziela wskazówek dotyczących tego, jak ma coś wykonać ani nie słucha dobrych rad, co czasami prowadzi go do zguby. Ale, gdy jest otoczony zaufanymi współpracownikami i przyjaciółmi potrafi wyjść cało nawet z najgorszej opresji.

Należy również wspomnieć o tym, iż Herbert traktuje małżeństwo jak instytucję, dlatego nie każda kobieta może zostać jego żoną. Z pewnością, decyzję o założeniu rodziny zawsze podejmuje z głową, nigdy nie kieruje się uczuciami. Niestety, często jego małżonka nie ma za niewiele do powiedzenia, jeśli chodzi o plany rodzinne, gdyż Herbert postępuje wyłącznie zgodnie ze swoim scenariuszem działania i nie przyjmuje do wiadomości to, iż żona może mieć inne zdanie niż on.

Imieniny Herberta

Herbert imieniny obchodzi dnia 16 marca,

Znani imiennicy

  • Herbert Spencer – filozof i socjolog,
  • Herbert Stanley Morrison – baron Morrison of Lumbeth, angielski polityk,
  • Herbert George Wells – angielski powieściopisarz,
  • Herbert von Karajan – austriacki dyrygent operowy i symfoniczny,
  • Herbert Hoover – amerykański polityk,
  • św. Herybert – arcybiskup Kolonii,
  • św. Herbert – pustelnik z Cumberland,
  • Herbie Hancoock właśc. Herbert Jeffrey Hancoock – muzyk jazzowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *