Imię: Sławomira – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Sławomira? Kiedy są imieniny Sławomiry i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Sławomira

Sławomira – imię żeńskie pochodzenia staropolskiego, składające się z członów Sławo- („sława”) i -mira (mir – „pokój, spokój, dobro”). Imię mogło zatem oznaczać „sławiąca pokój” lub „ta, która zyskuje sławę dzięki pokojowemu usposobieniu”. Po raz pierwszy imię notowane w dokumentach w 1386 roku, występujące także w wariantach Sławomirz Sławomirza. 

Kobiety o imieniu Sławomira są spokojnymi, rozsądnymi i praktycznymi osobami, które zawsze są opanowane i nigdy nie dają się wytrącić z równowagi. Bardzo praktyczne, twardo stąpające po ziemi, uparcie i konsekwentnie realizują założone cele. Każde jej działanie i każda decyzja poprzedzone są głębokim namysłem i rozważeniem wszelkich korzyści i strat. Sławomira zastanowi się nad wszystkim bardzo dokładnie zanim przejdzie do działania, nigdy nie postąpi pochopnie i pod wpływem impulsu. Dzięki refleksyjnemu usposobieniu wierzy zazwyczaj w słuszność swej sprawy, gdyż bardzo dobrze ją przemyśli i rozważy. Posiada analityczną inteligencję, która umożliwia jej skrupulatną analizę każdej rzeczy i zachowań ludzkich. W życiu lubi konkrety, zaczepienie na szczególe. Zawsze opanowana, konkretna, o zdyscyplinowanym, żywym umyśle.

Sławomira nie należy do osób towarzyskich. Zazwyczaj widuje się ją samotną i taka sytuacja odpowiada jej. Kobiety o tym imieniu są szczere, ale raczej zamknięte w sobie i nieskore do nawiązywania licznych znajomości i przyjaźni. Natomiast bardzo ważna jest dla nich rodzina i mężczyzna, na którym może się oprzeć, który zapewni jej poczucie bezpieczeństwa, ciepło i poczucie stałości. Są świetnymi żonami i matkami. Wierne, stałe, cierpliwe i wyrozumiałe, dążą do zbudowania jak najlepszych i najsilniejszych więzów rodzinnych. Sławomira skłonna jest także od czasu do czasu na odrobinę szaleństwa i beztroski.

Imieniny Sławomiry

Sławomira imieniny obchodzi 23 grudnia.

Znane imienniczki

  • Sławomira Łozińska – polska aktorka teatralna i telewizyjna;
  • Sławomira Walczewska – filozofka, działaczka feministyczna, publicystka, eseistka, organizatorka akcji feministycznych;
  • Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz – profesor nauk prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *