Imię: Janusz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Janusz? Kiedy są imieniny Janusza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Janusz

Janusz – imię męskie; powstało ono przez adaptację węgierskiej formy imienia Jan („Janos” brzmiącej niemal identycznie jak Janusz). Imię Janusz jednak szybko się usamodzielniło, pojawia się już w zapisach z XII wieku. Janusz obchodzi imieniny 21 listopada.

Mężczyzna o imieniu Janusz jest przede wszystkim ciekawy wszystkiego – ciekawy świata, ciekawy ludzi, ciekawy ciągle nowych wrażeń i doświadczeń. Uwielbia zmiany i nowe zwroty w jego życiu. Nie lubi zapuszczać korzeni na dłużej w żadnym miejscu, pracy i towarzystwie. Żądny jest także nowej wiedzy, ma pamięć do anegdot, historyjek i dowcipów. Może przejawiać talent literacki i wówczas swoją ogromną ciekawość świata przelewają na papier. Odważny, energiczny, pełen żywego temperamentu nie jest Janusz osobą łatwą do współżycia, ale za to będzie interesującym kompanem, przy którym nie będziemy się nigdy nudzić. Przy swojej pobudliwości i dociekliwości nie stosuje się do wskazań innych, raczej nie słucha opinii innych, a kieruje się swoim racjami.

Mężczyźni o imieniu Janusz z pewnością nie są łatwymi współmałżonkami, ale gdy ktoś zdobędzie sobie jego względy, wówczas Janusz jest świetnym, dobrym, szlachetnym człowiekiem, o wysokiej kulturze. Uruchamia się wówczas jego znakomite poczucie humoru. Szczególnie ulega tym ludziom, którzy przedstawiają dla niego coś nowego, nieznanego, niezbadanego. Janusz nie znosi szufladkowania ludzi i świata, kroczenia ustalonymi ściśle ścieżkami, kierowania się utartymi schematami, wypowiadania się frazesami. W obronie swej wolności i niezależności przekracza nieraz zakazy i normy społeczne. Energiczny indywidualista, ciekawy świata i wszelkich nowości.

Imieniny Janusza

Imieniny Janusza są obchodzone najczęściej dnia 21 listopada, lecz Janusz może także obchodzić imieniny 24 czerwca.

Znani imiennicy

  • Janusz Gajos – polski aktor teatralny i filmowy;
  • Janusz Głowacki – pisarz, dramaturg, scenarzysta, autor felietonów;
  • Janusz Józefowicz – choreograf, aktor, scenarzysta, reżyser;
  • Janusz Radek – wokalista, aktor teatralnych inscenizacji muzycznych,
  • Janusz Korczak – polsko-żydowski lekarz, działacz społeczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *