Jakie jest znaczenie imienia Kryspin? Kiedy są imieniny Kryspina i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.
Znaczenie imienia Kryspin
Kryspin – to imię pochodzące z języka łacińskiego. Pierwotnie było to forma zdrobniała od imienia męskiego Crispus. Ono z kolei wywodziło się od przymiotnika tłumaczonego jako „kędzierzawy”. Było nadawane dzieciom, które urodziły się z wyjątkowo bujnymi włosami. Imię Kryspin występuje w Polsce od XIII wieku (pierwotnie we wspomnianej łacińskiej formie Crispinus), nigdy nie zyskało większej popularności, obecnie także nadawane jest bardzo rzadko.
Jaki jest mężczyzna noszący to imię? Przede wszystkim odważny, pogodny i dobry. Świetnie wie, czego chce i konsekwentnie dąży do wyznaczonego sobie celu. Ma żywiołową naturę, jest niesamowicie wygadany i niezwykle towarzyski. Cechuje go błyskotliwość i przebojowość, czasem bywa wręcz agresywny. Jest bardzo oszczędnym człowiekiem.
Kryspin jest świetnym przyjacielem, wspierającym i pocieszającym w trudnych chwilach. Niespecjalnie przepada za nauką, jednak przed wpadkami edukacyjnymi ratuje go znakomita pamięć, która pozwala mu na błyskawiczne przyswajanie wiadomości. Jego pragnieniem jest uczestnictwo w jakiejś „wielkiej sprawie”, jednak zrealizowanie tego marzenia jest raczej niemożliwe, gdyż Kryspina bardzo szybko nudzi polityka czy jakakolwiek działalność społeczna lub publiczna. Dodatkowo wszelkimi siłami i sposobami unika on odpowiedzialności i stara się ją na kogokolwiek przerzucić.
Imieniny Kryspina
Imieniny Kryspina są obchodzone najczęściej dnia 7 stycznia i 25 października. Kryspin może obchodzić imieniny także: 19 maja, 19 listopada, 3 grudnia oraz 5 grudnia.
Znani imiennicy
- Crispin Glover — aktor, malarz, muzyk i kolekcjoner amerykański
- Andrzej Kryspin Babuchowski — wykładowca akademicki, były wiceminister rolnictwa
- Kryspin Rak – polski ksiądz, kapłan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, mgr teologii, mgr – lic. prawa kanonicznego, kapelan 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława F. Sosabowskiego oraz Garnizonu Kraków – Balice, major Wojska Polskiego