Imię: Konstanty – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Konstanty? Kiedy są imieniny Konstantego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Konstanty

Konstanty – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa constans ‘stały, niezmienny, nieustępliwy’. Imię to w Polsce występuje już od XIII wieku, a szczególną popularnością cieszy się na obszarach zamieszkiwanych przez wyznawców prawosławia. Warto podkreślić to, iż Konstanty to typ wodza, który wszystko wie najlepiej, dlatego nigdy nie pyta innych o zdanie, tylko wydaje rozkazy i bezwzględnie oczekuje ich wypełnienia. Poza tym, nie wdaje się w dyskusje z podwładnymi i nie interesują go ich poglądy na określony temat, w związku z czym jego pracownicy często nie mają łatwego życia.

Oczywiście, należy zwrócić uwagę na to, iż zazwyczaj staje on w obronie szczytnych ideałów, a jego osiągnięcia są uwiecznione na kartach historii. Niestety, mężczyzna o tym imieniu bywa apodyktyczny oraz niesympatyczny, w związku z czym nie posiada on wielkiego grona przyjaciół, a jego żona i dzieci czasami nie mogą z nim wytrzymać, bowiem jego perfekcjonizm doprowadza ich do szału.

Ponadto, mimo swego wygórowanego „ja” potrafi zrobić wrażenie na kobietach, które nie wiadomo dlaczego, po prostu się w nim podkochują i chętnie wiążą się z nim. Ale wybranka jego serca musi mieć na uwadze to, iż nigdy nie będzie najważniejsze w życiu Konstantego, bowiem na pierwszym planie zawsze będzie on wraz ze swymi zamierzeniami. Poza tym, nie jest wylewny w okazywaniu uczuć, nigdy nie ulega emocjom, a przy podejmowaniu decyzji kieruje się wyłącznie rozsądkiem, także w przypadku małżeństwa. Jednak to nie znaczy, że nie kocha swojej żony, tylko decyduje się na ślub, gdy wie, że będzie w stanie zapewnić byt swojej rodzinie oraz małżonka nie będzie stała mu na drodze do realizacji wyznaczonych celów w życiu. Jednym słowem, ukochana nie może go ograniczać, w innym wypadku nigdy nie zdecyduje się na małżeństwo z nią, nawet gdy będzie darzył ją uczuciem.

Oprócz tego, dla Konstantego ważne są dobra materialne, dlatego zależy mu na gromadzeniu coraz większego majątku i to w szybkim czasie. Doskonale sprawdza się na kierowniczych stanowiskach, a gdy występuje w roli podwładnego, okropnie się męczy, ponieważ nie znosi, gdy inni wydają mu polecenia. Mimo wszystkich swych wad bywa przyjazny, szczodry i chętny do pomocy, dlatego wszyscy na ogół szybko mu wybaczają jego błędy.

Imieniny Konstantego

Imieniny Konstantego są obchodzone najczęściej 11 marca, lecz Konstanty może także obchodzić imieniny: 23 stycznia, 17 lutego oraz 12 kwietnia.

Znani imiennicy

  • Konstanty I Wielki – cesarz rzymski, święty prawosławny,
  • Konstanty Pawłowicz Romanow – książę rosyjski z dynastii Romanowów, następca tronu,
  • Konstanty Bergiel – polski wiceadmirał,
  • Konstanty Ildefons Gałczyński – polski poeta,
  • Konstanty Brandel – polski malarz i grafik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *