Imię: Pankracy – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Pankracy? Kiedy są imieniny Pankracego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Pankracy

Pankracy – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od złożenia członów pan ‘wszystko, całość, wszech-’ oraz kratos ‘moc, siła’, a więc oznacza ‘człowieka wszechmocnego’. Warto powiedzieć o tym, iż w prawosławiu często używany jest jako przydomek Chrystusa.

Na początku trzeba wspomnieć o tym, iż Pankracy to wzór obywatela, który zawsze postępuje zgodnie z prawem, a także w razie potrzeby zawsze jest gotów stanąć do walki w obronie ojczyzny. Dlatego, jest szanowany przez większość społeczeństwa, chociaż nierzadko też się zdarza, iż jest on niedoceniany za życia. Poza tym, sprawdza się w roli doradcy, chętnie pomaga innym i zawsze czyni to bezinteresownie. Oprócz tego, uwielbia przebywać w towarzystwie, gdyż w grupie czuje się jak ryba w wodzie. Ponadto, przywiązuje ogromną wagę do swego wizerunku, dlatego zawsze jego strój czy fryzura są nie naganne.

Należy również wspomnieć o tym, iż Pankracy kocha podróżne, zwiedzać zakątki na całym świetnie oraz kosztować różnych potraw, nawet najbardziej egzotycznych. A, co najważniejsze ceni sobie tradycję, chociaż też nie obawia się nowinek technologicznych ani nie atakuje osób, które posiadają inne poglądy niż on. Nie zapominamy także o tym, iż Pankracy jest zgodnym człowiekiem, nie lubi zwad, nie kłoci się ze sąsiadami, wręcz przeciwnie zawsze dąży do zgody, a kiedy wymaga tego sytuacja, idzie na kompromis. Mężczyzna o tym imieniu jest również świadomy nie tylko swoich zalet, ale i wad, nad którymi stara się pracować.

Niestety, bywa też uparty i trudno go odwieść od raz powziętej decyzji, gdyż nie lubi jak ktoś mu mówi, co ma robić. Przede wszystkim, to on musi przewodniczyć i jak mało kto, potrafi zmusić innych do posłuszeństwa, w związku z czym doskonale się sprawdza na kierowniczych stanowiskach. Oczywiście, cieszy się dużym poważaniem wśród podwładnych, którzy najczęściej uważają go za idealnego szefa, który pilnuje interesu, szanuje pracowników i jest sprawiedliwy. Nigdy nie zawraca z raz obranej drogi, chociaż zazwyczaj jest ona bardzo kręta, bowiem Pankracy nie ma w zwyczaju wybierać łatwych rozwiązań.

Imieniny Pankracego

Imieniny Pankracego są obchodzone najczęściej 12 maja, lecz Pankracy może także obchodzić imieniny: 3 kwietnia oraz 22 sierpnia.

Znani imiennicy

  • św. Pankracy – męczennik, święty katolicki i prawosławny,
  • Pankracy Klemme – dominikanin, znajomy Marcina Lutra,
  • Pankraz Labenwolf – niemiecki ludwisarz doby renesansu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *