Imię: Walenty – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Walenty? Kiedy są imieniny Walentego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Walenty

Walenty – a także Walentyn, imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od przydomka Valentinus, utworzonego z kolei od łacińskiego słowa valens oznaczającego „mocny, silny, zdrowy”. Imię to było notowane w Polsce od XIII wieku w formie Valentinus, natomiast formy Walenty i Walentyn pojawiły się w XV wieku. Imię to było bardzo popularne w XVI wieku. Święty Walenty jest patronem Limanowej (miasto w południowej Polsce, w Beskidzie Wyspowym). Walenty i Walentyn obchodzą imieniny m.in. 13 listopada, 24 listopada, 2 grudnia, 13 grudnia, 1 stycznia, 7 stycznia, 14 lutego, 16 marca, 16 lipca, 2 września, 16 października.

Mężczyzna o imieniu Walenty łączy w sobie kontrastowe i zdawałoby się przeciwstawne cechy. Jest sentymentalnym introwertykiem, ważniejszy jest dla niego wewnętrzny świat niż otoczenie zewnętrzne. Mężczyźni o tym imieniu są zazwyczaj bierni, nieskorzy do działania, ulegają często wpływom i woli innych ludzi, są raczej nieśmiali i niepewni siebie. Bywają zazwyczaj niezdecydowani, ciężko im podejmować stanowcze i natychmiastowe decyzje. Lubią przede wszystkim spokój i cechuje ich bierny stosunek do życia.

Walenty z powodu swego introwertyzmu, niezdecydowania i bierności może sprawiać wrażenie osoby niezdolnej do żadnego zdecydowanego działania, która absolutnie nie poradzi sobie w trudnej, stresującej sytuacji wymagającej działania. Tu jednak Walenty może zaskoczyć swoje otoczenie. W trudnej sytuacji zdolni są do zdecydowanego, szybkiego działania. Są raczej towarzyscy, ale gdy nie mają dobrego humoru, unikają towarzyszy. W życiu zawodowym są doskonałymi technikami, zwłaszcza w dziedzinie elektryki lub elektroniki, są świetnymi badaczami.

Imieniny Walentego

Walenty imieniny może obchodzić w następujące dni: 1 stycznia, 7 stycznia, 14 lutego, 16 marca, 2 maja, 16 lipca, 26 lipca, 2 września, 16 października, 29 października, 3 listopada, 6 listopada, 13 listopada, 24 listopada, 2 grudnia, 11 grudnia, 13 grudnia oraz 16 grudnia.

Znani imiennicy

  • Walentyn Bondarenko – porucznik lotnictwa myśliwskiego, radziecki kosmonauta;
  • Walentyn Egipcjanin – chrześcijański gnostyk, twórca grupy religijnej – walentynianizmu;
  • Walentyn Mankin – radziecki żeglarz sportowy z Ukrainy, czterokrotny medalista olimpijski,
  • Walenty Roździeński – polski poeta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *