Imię: Wiesław – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Wiesław? Kiedy są imieniny Wiesław i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Wiesław

Wiesław – staropolskie imię męskie. Pierwotnie była to skrócona forma imienia Wielisław, Wielesław. Mogło oznaczać „tego, kto pragnie sławy”. Natomiast według Władysława Kopalińskiego jest to imię literackie wymyślone przez Wincentego Reklewskiego pod koniec XVIII wieku i spopularyzowane przez poemat Wiesław Kazimierza Brodzińskiego, co jest zgodne z prawdą wedle ostatnich badań. Wiesław obchodzi imieniny 22 maja, 7 czerwca, 21 listopada, 9 grudnia.

Mężczyzna o imieniu Wiesław jest energicznym, przedsiębiorczym człowiekiem, szczerym i bezpośrednim. Pociąga go wszelka nowość i każda forma władzy. Ma przy tym wygórowaną ambicję i zawsze będzie uważał, że jest niedoceniany przez otoczenie. Życie zawodowe to ta dziedzina życia, w której będzie odnosił sukcesy i w której będzie realizował swe możliwości. Mężczyźni ci są bardzo pracowici, a za tą pracowitością często idą sukcesy i władza. Przy tej ambitności, przedsiębiorczości i pewności siebie zdarza mu się nie liczyć się ze zdaniem innych, lekceważyć ich potrzeby i poglądy. Często ryzykuje i podejmuje decyzje, które w konsekwencji okazują się być zbyt pochopne.

Wiesław bardzo lubi dobre towarzystwo, w którym może się zabawić i błysnąć. Błyskotliwy, zabawny, sypiący żartami jest świetnym kompanem do zabawy. Gdy jednak chce się przypodobać, gdy zależy mu na przychylności danych ludzi, będzie przymilał się zanadto, dogadzał wszystkim, elastycznie zmieniał swoje poglądy i przekonania, przez co traci w oczach wielu ludzi. Poza tym mężczyźni ci są w większości uczciwymi, uczynnymi ludźmi, chętnymi do pomocy innym.

Imieniny Wiesława

Imieniny Wiesława są obchodzone najczęściej dnia 9 grudnia, lecz Wiesław może także obchodzić imieniny: 22 maja, 7 czerwca oraz 21 listopada.

Znani imiennicy

  • Wiesław Dymny – polski plastyk, aktor, scenarzysta filmowy, poeta, prozaik;
  • Wiesław Gołas – polski aktor filmowy i teatralny;
  • Wiesław Michnikowski – aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy, współpracował m.in. z Kabaretem Starszych Panów;
  • Wiesław Myśliwski – pisarz, dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike;
  • Wiesław Ochman – śpiewak operowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *