Imię: Benedykt – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Benedykt? Kiedy są imieniny Benedykta i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Benedykta

Benedykt – imię męskie pochodzenia łacińskiego, które pochodzi od łacińskiego słowa benedictus oznaczającego „tego, któremu się dobrze życzy” lub „tego, o którym się dobrze mówi„. Benedictus oznacza także „błogosławiony”. Imię stało się popularne za sprawą Benedykta z Nursji, który był założycielem opactwa benedyktynów na Monte Cassino.

Mężczyźni o imieniu Benedykt są zazwyczaj naturami samotniczymi, introwertycznymi, które stronią od towarzystwa, zawierania nowych znajomości, ożywionego życia towarzyskiego. Najlepiej czują się w zaciszu własnego pokoju lub podczas samotnych wędrówek i spacerów. Mężczyźni ci nie zawierają ani trwałych przyjaźni i znajomości, ani nie angażują się na długo w związki miłosne. Często zmieniają partnerki i niezwykle rzadko potrafią całkowicie zaangażować się w związek. Zawsze chcą pozostać wolnymi, niezależnymi osobami, które samodzielnie i suwerennie podejmują decyzję. Bardzo trudno przychodzi im podporządkować się komuś, zrezygnować ze swoich racji na rzecz drugiej osoby, poświęcić się. Benedykt posiada bardzo zmienny charakter, łatwo u niego o sprzeczne i szybko zmieniające się nastroje. Życie codzienne spędzane z nimi bywa ciężkie.

Benedykt będzie spełniał się i realizował swoje możliwości w życiu zawodowym. Często będzie poświęcał się cały swojej pracy, jeśli przynosić mu ona będzie satysfakcję. Dzięki zaradności i żyłce do interesów łatwo przychodzi im zarabianie pieniędzy i osiąganie znacznych sukcesów zawodowych. Mężczyźni ci nie są jednak materialistami, nie przywiązują dużej wagi do pieniędzy i materialnych zysków osiągniętych dzięki pracy. Benedykt jest typem intelektualisty i wolnomyśliciela, który dąży w życiu do realizacji wielkich idei. Lubi dobre, wystawne jedzenie, dalekie podróże i zazwyczaj będzie ubierał się ekstrawagancko, by wyłamać się ze schematów.

Imieniny Benedykta

Imieniny Benedykta są obchodzone najczęściej 12 lutego, 11 marca, 4 kwietnia, 16 kwietnia i 7 lipca. Benedykt może obchodzić imieniny także: 12 stycznia, 11 lutego, 17 lutego, 23 marca, 27 marca, 3 kwietnia, 30 kwietnia, 8 maja, 11 maja, 11 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 21 lipca oraz 13 listopada.

Znani imiennicy

  • Benedykt XVI – właściwie Joseph Ratzinger, papież w latach 2005-2013
  • Benedykt Chmielowski – ksiądz i pisarz żyjący w XVIII wieku, autor pierwszej polskiej encyklopedii o nazwie Nowe Ateny…;
  • Benedykt Dybowski – przyrodnik, odkrywca, lekarz, podróżował na Daleki Wschód, badał Bajkał i inne jeziora;
  • Benedykt Castelli – włoski matematyk i astronom, uczeń Galileusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *