Imię: Aldona – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Aldona? Kiedy są imieniny Aldony i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Aldona

Aldona – jest to imię litewskie,  jednakże jego etymologia nie jest do końca jasna. Możliwe, że pochodzi ono od staropolskiego imienia Aldegut lub białoruskiego Ałdonia, które jest przekształceniem greckiego imienia Eudokia. Imieniem tym nazywano cesarzowe, królowe i księżniczki. Imię bardzo dobrze znane z lektury ,,Konrad Wallenrod”. Córka Gedymina, żona Kazimierza Wielkiego również nosiła to imię. W Polsce raczej nie jest ono popularne.  Głównie kojarzy się z tradycją rodzinną na Kresach Wschodnich. Jednakże w latach 70. XX wieku  imię powróciło na krótko do łask.

Aldona jest uważana za kobietę władczą i z pewnością niezależną. Dużo bardziej woli coś stracić niż zmienić swoje zdanie czy ustąpić.  Jest to kobieta rozważna i zawsze dokładnie analizuje  swoje działanie. Zwykle nie pokazuje emocji i twierdzi, że jest twarda, ale gdy się zakocha, zmienia swoje nastawienie i staje się bardziej kobieca. Dzięki temu jest kochającą matką i żoną, która przelewa wszystkie swoje uczucia na rodzinę.

Po prostu jest wzorową mamą i żoną pilnującą obowiązków i dbającą o utrzymanie jak najlepszych więzi ze swoją rodziną.  W życiu zawodowym wykazuje się niesamowitą odpowiedzialnością i umiejętnością radzenia sobie w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Jest to kobieta pełna energii, jednakże nie działająca pod wpływem impulsu. Patrzy na wszystko z szerokiej perspektywy. Ma swoje zasady i według niech stara się postępować. Mówi się, że to dobra towarzyszka życia.

Imieniny Aldony

Aldona imieniny obchodzi w następujące dni: 1 marca, 10 września oraz 11 października.

Znane osoby o imieniu Aldona

  • Aldona Kamela-Sowińska, pol. polityk, minister skarbu w rządzie Jerzego Buzka
  • Aldona Dąbrowska – polska piosenkarka i autorka tekstów
  • Aldona Anna Giedyminówna (ok. 1310-1339) – królowa Polski, żona Kazimierza Wielkiego
  • Aldona Jankowska (ur. 1964) – polska aktorka
  • Aldona Kamela-Sowińska (ur. 1950) – polska ekonomistka i działaczka polityczna
  • Aldona Orman (ur. 1968) – polska aktorka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *