Imię: Amelia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Amelia? Kiedy są imieniny Amelii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Amelia

Amelia – imię o pochodzeniu germańskim, wywodzące się od słowa „amel/amal”, oznaczającego „odważny, pilny, pracowity, niezmordowany w pracy”. Imię to w języku staroniemieckim oznaczało pracowitą gospodynię lub dzielną obrończynię domowego ogniska. W Polsce znane od XIV wieku, początkowo w formie Amalia, a od XVI wieku już jako Amelia. Kilkukrotnie w historii cieszyło się dużą popularnością, szczególnie w romantycznym okresie XVIII wieku, głównie wśród szlachty i bogatego mieszczaństwa. Później odeszło nieco w zapomnienie, a obecnie ponownie przeżywa renesans.

Amelia odznacza się pracowitością, rozwagą i odpowiedzialnością. Jest wnikliwa i pełna temperamentu. Wydaje się być pozbawiona większych pretensji do życia, ale w głębi ducha pragnie znaleźć się w centrum zainteresowania, być pożądana i podziwiana. Jednak często jest na to zbyt nieśmiała i za mało przebojowa. To kobieta subtelna i o dużej kulturze osobistej. Lubi podróżować, niestraszne są jej zmiany. Ma bogatą wyobraźnię i twórczy umysł, dzięki czemu jest bardzo pomysłowa.

Kobieta nosząca to imię skłonna jest do zmiennych nastrojów, melancholii, a nawet depresji i w takich momentach daje o sobie znać jej artystyczna dusza. Jednak pozytywna opinia innych bardzo ją mobilizuje, wręcz dodaje jej skrzydeł. Dzięki odpowiedniemu partnerowi, uczuciu i pierwszym sukcesom Amelia może zabłysnąć w towarzystwie. Odpowiadają jej zawody pozwalające na oderwanie się od rzeczywistości lub takie, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego podejmowania decyzji.

Imieniny Amelii

Imieniny Amelii są obchodzone najczęściej 7 października i 10 lipca. Amelia może obchodzić imieniny także: 5 stycznia oraz 30 marca.

Znane imienniczki

  • Amália da Piedade Rodrigues, portugalska śpiewaczka
  • Melina Mercouri (Amalia Mercouris), gr. aktorka i polityk
  • Amalie Emmy Noether, niemiecka matematyczka
  • Amélie Mauresmo, francuska tenisistka
  • Amy Winehouse, angielska wokalistka
  • Amy Lee, amerykańska wokalistka
  • Amy Diamond, szwedzka piosenkarka
  • Amy Adams, amerykańska aktorka

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *