Imię: Matylda – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Matylda? Kiedy są imieniny Matyldy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Matylda

Matylda – imię żeńskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów Macht, oznaczającego „siła, władza” i hiltja, czyli „walka”. Imię oznacza więc „ta, która jest odważna i silna w walce”. Imię to ma jeszcze inną formę – Mechtylda.

Kobiety o imieniu Matylda są silnymi, zdecydowanymi kobietami, które świetnie radzą sobie same i nie potrzebują pomocy ze strony mężczyzn. Bardzo pracowite, ale i uzdolnione, dzięki czemu osiągają znaczne sukcesy w życiu zawodowym. Kobiety są zazwyczaj silne wewnętrznie, pewne siebie, uparte i zdecydowanie biorą swój los w swoje ręce. Nie pozwolą, by przypadek, okoliczności zewnętrzne lub inni ludzie decydowali o jej życiu, jej szczęściu i jej sukcesie zawodowym. Szczególnie pociągają je zawody, które wymagają ryzyka, stawiania wszystkiego na jedną kartę, zdecydowania. Matylda charakteryzuje się silną intuicją, która pomaga jej przewidzieć nieszczęścia i porażki oraz wyczuć, które przedsięwzięcia mają szansę zakończyć się pełnym sukcesem. Kobiety o tym imieniu lubią rządzić, decydować, znakomicie sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych.

Matylda lubi znajdować się w centrum uwagi. Jak ryba w wodzie czuje się w towarzystwie, w którym może zabłysnąć, popisać się swą inteligencją, osiągnięciami. Każda Matylda ma w sobie coś z aktorki, która rozkwita i pokazuje prawdziwe swoje oblicze właśnie przed publicznością. W życiu prywatnym nie lubi okazywać uczuć, nie jest czułą ani wylewną partnerką. Łatwo u nich o wybuchy gniewu i złości szczególnie wtedy, gdy ktoś przeciwstawia się jej i nie chce podporządkować się jej woli.  Kobiety te są wiernymi przyjaciółkami, jednak osoby z jej otoczenia narażone są na nierówne i zmienne nastroje Matyldy.

Imieniny Matyldy

Imieniny Matyldy są obchodzone najczęściej 14 marca, lecz Matylda może także obchodzić imieniny: 11 stycznia, 19 stycznia oraz 19 listopada.

Znane imienniczki

  • Matylda Bolesławówna – królewna z dynastii Piastów, córka króla Bolesława Chrobrego;
  • Matylda von Ringelheim – królowa niemiecka, matka cesarza Ottona I, święta Kościoła katolickiego;
  • Matylda Damięcka – aktorka, pochodzi ze znanej rodzin aktorskiej, jej brat i ojciec są także aktorami;
  • Matylda Letycja Bonaparte – córka króla Westfalii Hieronima, który był najmłodszym bratem Napoleona I.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *