Imię: Bartłomiej – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Bartłomiej? Kiedy są imieniny Bartłomieja i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Barłomiej

Bartłomiej – imię męskie pochodzenia aramejskiego, Pochodzi od słów Bar Tholomaico oznacza „syn oracza” lub „syn Tolmy”. Od początków chrześcijaństwa imię to znane było pod postacią Bartholomaeus i z tej formy wywodzi się staropolska odmiana imienia – Bartłomiej. Imię to było bardzo popularne w średniowiecznej Polsce.

Mężczyźni o tym imieniu są osobami ambitnymi, przedsiębiorczymi i bardzo aktywnymiLubią przede wszystkim działać, pokonywać trudności i przeszkody, osiągać coraz to nowe cele. Bartłomiej jest mężczyzną pewnym siebie, często bywa egoistyczny i chce pozostać zawsze samodzielny. Cechuje się indywidualizmem, często bywa zaborczy i jego cele i dążenia są dla niego najważniejsze.

Bartłomiej ma usposobienie raczej choleryczne, w dążeniu do realizacji własnych przedsięwzięć i zamiarów bywa uparty i gwałtowny. Bardzo trudno z nim walczyć, gdyż przekonany jest, iż ma rację i do tego będzie przekonywał współrozmówcę – oponenta. Osoby te uwielbiają wszelką rywalizację, możliwości przezwyciężenia przeciwnika i napawania się swoimi sukcesami. Osoby o tym imieniu nie należą do refleksyjnych, wrażliwych natur, ich żywiołem jest działanie, dynamiczny styl życia, osiąganie założonych celów i odnoszenie sukcesów. Uwielbiają błyszczeć w towarzystwie, a w miłości widzą zawsze element rywalizacji. Świetnie sprawdzają się jako politycy, biznesmeni, dziennikarze, reporterzy, policjanci – jako ludzie czynu.

Imieniny Bartłomieja

Imieniny Bartłomieja są obchodzone najczęściej dnia 24 sierpnia, lecz Bartłomiej może także obchodzić imieniny w następujące dni: 23 stycznia, 12 lutego, 17 lutego, 21 kwietnia, 30 kwietnia, 6 maja, 5 lipca, 16 lipca, 3 września, 5 października, 23 października, 11 listopada, 5 grudnia oraz 27 grudnia.

Znani imiennicy

  • Bartłomiej Apostoł – jeden z dwunastu Apostołów;
  • Bartolommeo Berecci – włoski architekt i rzeźbiarz okresu renesansu, działający na dworze króla Zygmunta Starego;
  • Bartłomiej Grzelak – polski piłkarz;
  • Bartłomiej Świderski – polski aktor i piosenkarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *