Imię: Damazy – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Damazy? Kiedy są imieniny Damazego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Damazy

Damazy – imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od greckiego słowa „damadzu”, które oznacza „zdobywać, podbijać”. Imię Damazy oznacza więc „ten, który zdobywa” lub „zdobyty, ujarzmiony, łagodny”.

Mężczyźni o imieniu Damazy są przedsiębiorczymi, zaradnymi i mądrymi ludźmi. Doskonale prowadzą swoje interesy, a sprzyja temu to, iż w głowie mają pełno pomysłów, planów do realizacji i interesujących koncepcji, które chcą wprowadzić w życie. Mogą przy tym wykazywać pewne niezdecydowanie i chwiejność, a od nadmiaru pomysłów i idei czasami bywają niekonsekwentni w działaniu. Mimo  wszystko chętnie wypełniają obowiązki na nich nałożone i te, które sami na siebie wzięli. W sytuacjach kryzysowych bywa władczy i stanowczy, potrafi pokierować trudną sprawą do końca, przejąć kontrolę nad trudnym przedsięwzięciem, choć w głębi duszy pozostaje zawsze niepewny siebie. Choć czuje niejednokrotnie, że nie ma racji, nie przyzna się do tego, ale dalej będzie szedł przed siebie i kontynuował rozpoczęte przedsięwzięcie. Wszelkie trudności, klęski i porażki znosi mężnie – bez narzekań, bez skarżenia się i użalania nad sobą.

Damazy pod powłoką stanowczości i zaradności jest osobą bardzo wrażliwą, człowiekiem o gołębim sercu. Nigdy jednak nie będzie tego ujawniał, by nie zostać zranionym przez innych ludzi. W towarzystwie zawsze jest życzliwy i serdeczny, chętny do pomocy, zawsze łagodny i opanowany. Bardzo często zdobywa popularność w towarzystwie, nie zabiegając przesadnie o nią. W kontaktach z innymi ludźmi zawsze będzie postępował tak, by nikt nie spostrzegł jego wrażliwości. Zawsze działa z dobrą wolą i stara się być dobrym, uczciwym człowiekiem.

Imieniny Damazego

Damazy imieniny obchodzi: 27 listopada i 11 grudnia.

Znani imiennicy

  • Damazy I – święty Kościoła katolickiego, papież w IV wieku;
  • Damazy Klimek – drogerzysta, kupiec, działacz narodowy, honorowy obywatel Grudziądza;
  • Damazy Antoni Dzierożyński – polski prawnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *