Imię: Lucjan – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Lucjan? Kiedy są imieniny Lucjana i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Lucjan

Lucjan pochodzi od łacińskiego imienia Lucjusz, Lucius. Imię oznacza „urodzony w świetle”. W Polsce imię znane od średniowiecza w formach: Łucyjan, Lucyjan, Łuczan.

Mężczyźni o tym imieniu już od dziecka są bardzo samodzielni. Nie przywiązują wagi do opinii otoczenia i organizują swoje życie ściśle według swoich zamierzeń i pomysłów.
Lucjan jest osobą solidną, dokładną, sprawiedliwą i stateczną. Poglądy ma zdecydowanie konserwatywne.
Nie ulega łatwo emocjom, w trudnych sytuacjach cechuje go zimna krew i szybki refleks.

W przyjaźni ceni wierność i lojalność, z nawiązką odwdzięczając się tym samym. Wrogów niszczy.
Lucjan jest doskonałym materiałem na męża i ojca – troskliwy i opiekuńczy, stara się rodzinie zapewnić jak najlepszy komfort życia.

Będąc w zgodzie ze znaczeniem imienia, Lucjanowie lubią stać w błysku fleszy, w świetle estrady. Nie dbają o plotki i ludzką zawiść.

Lucjan, pomimo iż jest osobą towarzyską, zachowuje sporą dozę nieufności w stosunku do ludzi. Nie wierzy ludziom i sam woli się upewnić o prawdziwości każdej przekazanej informacji.

Zawodowo, Lucjan często wybiera pracę mająca powiązania z językami obcymi, lubi i interesuje się nauką języków, dlaczego często osoby o tym imieniu wybierają zawód tłumacza, w czym są świetni.  Imię Lucjan, można także spotkać wśród badaczy – lubią badania naukowe. Lucjanowie, gdy zdecydują się na wybór zawodu, są zdolni do wytrwałych wysiłków, by osiągnąć cel. Nie po­winni jednak  zmieniać zawodu,  gdyż z trudem się przystosowują na nowych warunków.

Imię Lucjan w innych językach

  • Lucianus (łac.)
  • Lucian (ang.)
  • Lucian (niem.)
  • Lucien (fr.)
  • Luciano (hiszp., wł.)
  • Ljucjan, Luk’jan (ros.)
  • Lucián (czes.), (słowac.)
  • Lucijan, Lukian, Lukijan (połud.-słow.)

Imieniny Lucjana

Imieniny Lucjana są obchodzone najczęściej 7 stycznia i 13 czerwca. Lucjan może także obchodzić imieniny: 27 maja, 7 lipca, 4 października oraz 26 października.

Znani imiennicy

  • Lucjan Czerny – polski aktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *