Imię: Nikodem – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Nikodem? Kiedy są imieniny Nikodema i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Nikodem

Nikodem – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słów nike ‘zwycięstwo’ i demos ‘lud, naród’, w związku z czym oznacza ono ‘bohatera ludu’. W naszym kraju znane jest od czasów późnego średniowiecza (XV w.). Obecnie, należy ono do rzadkich imion męskich, chociaż ogromną sławę przyniósł mu Nikuś Dyzma, bohater powieści T. Dołęgi-Mostowicza.

Przede wszystkim, mężczyzna o tym imieniu za wszelką cenę chce odkryć wszystkie tajemnice świata, poznać prawidła, które nim rządzą. Oczywiście, nie wierzy on nauce, tylko w swym dążeniu do prawdy zdaje się wyłącznie na intuicję. Ponadto, potrafi uznać za prawdę doniesienia o istnieniu paranormalnych zjawisk, bowiem wierzy w duchy, UFO, a także w to, co wskazuje mu magiczna różdżka czy wahadełko. A, co zabawne jest gotów bronić tezy, iż światem rządzą np. kosmici, spiskujący przeciwko mieszkańcom Ziemi. Dlatego często bywa obiektem drwin, gdyż większość znajomych i przyjaciół uważa go za duże dziecko i to w dodatku niesamowicie naiwne.

Nie ulega wątpliwości to, iż jest on sceptycznie nastawiony do ludzi, w szczególności wykształconych i legitymującymi się tytułami profesorskimi. Poza tym, chętnie wdaje się w dyskusje, ale najczęściej po jednym głębszym. W pracy się nie wychyla, nie wygłasza swoich poglądów, robi tylko to, co musi. Oprócz tego, stanowczo się sprzeciwia innowacyjnym pomysłom, bowiem sądzi, iż szkoda czasu na ich realizację. Trzeba wyraźnie podkreślić, że Nikodemowi nie łatwo jest znaleźć swoją drugą połówką. Otóż, musi podzielać ona  pasje Nikusia, rozumieć jego zainteresowania, ponieważ kiedy będzie go wyśmiewać, ich związek szybko się rozpadnie.

Należy powiedzieć o tym, iż mężczyzna o tym imieniu bywa często kapryśny i miewa huśtawki nastrojów, które bywają uciążliwe dla jego bliskich. Ponadto, jest wielbicielem sportu i uwielbia aktywnie spędzać swój wolny czas. Dlatego najczęściej posiada wysportowaną sylwetkę, w związku z czym ma duże powodzenie u kobiet, które zachwycają się jego idealnym wyglądem. Poza tym, cechuje go niezwykłą pewność siebie, a także wysoka samoocena, chociaż zwykle niczym nieuzasadniona.

Imieniny Nikodema

Imieniny Nikodema są obchodzone najczęściej 3 sierpnia i 15 września. Nikodem może obchodzić imieniny także 1 czerwca oraz 31 sierpnia.

Znani imiennicy

  • Nikodemus Tessin – architekt,
  • Nikodem Biernacki – skrzypek i kompozytor,
  • Jerzy Nikodem Kosiński – pisarz,
  • Nikodem Caro – chemik,
  • Nikodem Rozbicki – polski aktor,
  • Nikodem Sulik-Sarnowski – generał brygady Wojska Polskiego,
  • Nikodem Bończa-Tomaszewki – historyk i publicysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *